Kliknij, aby powiększyć„Tydzień bibliotek” to ogólnopolska akcja promocyjna, zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, mająca na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku jedenasta już edycja Tygodnia Bibliotek odbywa się w dniach 8-16 maja, a jego hasłem jest „Czytanie łączy pokolenia” . W tym czasie biblioteki w całym kraju tętnią zżyciem – organizowane są różnorakie imprezy, pogadanki, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie itd.

Również w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcina wiele się dzieje. Jedna z imprez, która nasz biblioteka włączyła się w obchody Tygodnia bibliotek, było spotkanie autorskie z pisarką Ewą Stadtmüller, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Na spotkanie tłumnie zjawiły się dzieci z naszej gminy – przedszkolaki z Przedszkola nr 2 oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie – łącznie ok 90 osób.

Pani Stadtmüller błyskawicznie zdobyła sympatię małych widzów. W sposób jasny i zrozumiały dla dzieci opowiedziała o warsztacie pracy pisarza i drodze książki poprzez wszystkie etapy jej wydawania Posiłkowała się przy tym dowcipnymi wierszykami i zagadkami. Zapraszała także dzieci do wspólnej zabawy, wybierając je z widowni i improwizując mini scenki teatralne oraz konkursy. Treścią nawiązywała przy tym do swych książek, które dzieci miały możliwość wygrać dla swych szkół i przedszkola. Nie trzeba dodawać, że dzieci sprawiły się doskonale, wskutek czego dumne nauczycielki otrzymywały z rąk autorki książkę z przeznaczeniem do szkolnej czy przedszkolnej biblioteki. Również nasza biblioteka została obdarowana książką wygraną w konkursie przez dzieci.

Wszystkie dzieci chciały wziąć udział w zabawie, co rusz na widowni widać było las rąk zgłaszających się młodych widzów. Trzeba przyznać autorce, że dzielnie starała się, by każde z dzieci mogło chociaż na chwilę stanąć na scenie i zaprezentować się swoim kolegom i koleżankom. Pod koniec spotkania, gdy nadszedł czas na pytania z publiczności, padło ich wiele - większość tyczyła się szczegółów pracy pisarza.

Po spotkaniu byłą możliwość kupna książek autorki z jej autografem, z czego skorzystało wiele dzieci i nauczycielek.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG