Kliknij, aby powiększyćMaj to dla bibliotekarzy miesiąc wyjątkowy, w tym miesiącu bowiem pracownicy bibliotek z całej Polski mają swoje święto, przypadające na ósmy dzień miesiąca. Tradycja świętowania Dnia Bibliotekarza i Bibliotek została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie wcześniej skierowane wyłącznie do bibliotekarzy, stało się z czasem dniem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, ogólnopolską akcję mającą na celu podkreślenie roli bibliotek i czytelnictwa oraz zwiększenie zainteresowania książką.

Kilka dni po święcie bibliotekarzy, w dniu 13 maja 2014 roku miało miejsce ważne wydarzenie – obchody Wojewódzkiego Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy. Z dumą i radością informujemy, że to właśnie barcińska książnica wybrana została na miejsce dla tego wydarzenia – nowoczesny, przestronny

i wielofunkcyjny budynek, wybudowany dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznany został za doskonały przykład spełniającej współczesne standardy architektury bibliotecznej.

Do barcińskiej biblioteki zjechali więc tego dnia pracownicy bibliotek z całego województwa oraz znakomici goście, min. wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Edward Hartwich, wicewojewoda Zbigniew Ostrowski, radna województwa Silvana Oczkowska oraz włodarze naszej gminy – między innymi burmistrz Michał Pęziak, jego zastępca Sławomir Różański , zastępca przewodniczącej Rady miejskiej Teresa Wilk i Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Elżbieta Pałka. Goście powitani zostali gwarą pałucką przez uczniów barcińskiego gimnazjum Izabelę Marczak i Szymona Grudnia, ubranych w regionalne stroje ludowe.

Spotkanie było okazją, by nagrodzić osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju czytelnictwa, promocji książek i bibliotek. Dwunastu bibliotekarzy z całego województwa otrzymało nagrody Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego - jedną z uhonorowanych została Pani Dyrektor naszej Biblioteki, Pani Grażyna Szafraniak. Ponadto pięciu pracowników bibliotek odebrało odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przy okazji wręczania nagród padło wiele ciepłych słów pod adresem bibliotekarzy. Przemawiający dostojni goście dziękowali im za pracę na rzecz upowszechniania czytelnictwa, zauważając, że obecne biblioteki są nie tylko miejscem wypożyczenia książek, lecz także tętniącymi życiem ośrodkami kultury.

Wydarzenie zakończone zostało mini recitalem Dominiki Dobrosielskiej, wokalistki, laureatki stypendium artystycznym marszałka województwa. Goście zebrani na uroczystości mieli okazję, by zwiedzić bibliotekę, co chętnie czynili, szukając dla siebie inspiracji.

Olga Gralak-Ćwikła