Kliknij, aby powiększyć9 maja w deszczowe piątkowe przedpołudnie zagościły przedszkolaki, które już niebawem pójdą do szkoły. Miały one okazję wysłuchać, jaką drogę przechodzi książka zanim trafi do naszych rąk. Ma, bowiem ona swój początek u autora. To on musi mieć pomysł na jej napisanie, po czym przekuje ją wydawcy. Tam tekst przechodzi korektę a ilustrator wykonuje ilustracje oraz okładkę książki. Gdy mamy już jej cały projekt można oddać ją do druku a następnie do złożenia w całość tzn. zszycia stron i dodania okładki. Tak przygotowane dzieło trafia do sprzedaży i już biblioteka może ją zakupić. Tutaj też przechodzi ona pewną drogę – zostaje opieczętowana i założona specjalnie dla niej karta książki. Teraz można ją już wypożyczyć.

Na spotkaniu nie zabrakło również czytania. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę pt. „Maja na tropie jaja”, której autorem jest Rafał Witek. Jest to seria” Czytam sobie”, która powstała, aby wspierać naukę czytania wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jej celem jest również uświadomienie dziecku, że czytanie książek daje wiele radości i jest świetną zabawą. Książka opowiada o papudze, która wyrusza na poszukiwanie swojego jaja. Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu. Te, które znają już litery próbowały czytać. Chętnie rozmawiały o wydarzeniach i bohaterce książki. Dzieci na koniec zapoznały się z nowościami zakupionymi przez bibliotekę i wyraziły chęć skorzystania z jej księgozbioru. Za aktywne uczestnictwo we wspólnym czytaniu książki otrzymały „domki na patyku” aby wspólnie z opiekunami narysować „Czytanie, które łączy pokolenia”.

Anna Zielińska
Roksana Mróz