BibliotekaKliknij, aby powiększyć Publiczna Miasta i Gminy Barcin kontynuuje bardzo popularny wśród swoich użytkowników cykl spotkań „Obieżyświat – podróże marzeń”. Kolejnym podróżnikiem, który zagościł w bibliotece, był Pan Roman Pankiewicz. Wieczór autorski z Panem Pankiewiczem odbył się 7 maja 2014 roku i zgromadził w czytelni około 70 gości, ciekawych opowieści z Rosji – pobyt w  tym kraju bowiem był głównym tematem spotkania.

Pan Roman promował na spotkaniu swoją najnowszą książkę pt. „Matuszka Rosija- pierwszy żywioł”, która wchodzi w skład zaplanowanego tryptyku dokumentującego podróże Pan Pankiewicza „Matuszka Rosija – pierwszy żywioł”, „Niemcy – drugi żywioł”, „Islandia – trzeci żywioł”.

Tematyka książki dotyczy 3,5 letniego pobytu pisarza w Rosji w latach 1990-1993, w okresie rozpadu Związku Radzieckiego i upadku komunizmu. Pobyt autora związany był z pracą zawodową, jednak wolny czas autor poświęcił na obserwację życia codziennego ówczesnej Rosji. Ówczesne warunki polityczne nie pozwoliły mu na zapuszczenie się w głąb kraju, jednak sam pobyt w Moskwie czy Petersburgu wystarczył, by nagromadzić sporo historii, nieraz zabawnych, nieraz niewiarygodnie wręcz absurdalnych. Pisarz, wspomagając się zdjęciami, opowiadał je ze swadą i polotem, co rusz wywołując wśród widowni salwy śmiechu czy pełne zaskoczenia szepty. Wiele spośród jego opowieści budziły także wspomnienia wśród starszych osób na widowni, jako że podobne rzeczy działy się Polsce za czasów komunizmu. Młodsi patrzyli i słuchali z lekkim niedowierzaniem – jakże inny jest ich świat od tego, co było jeszcze kilkanaście lat temu.

Pisarz pokazał zebranym Rosję zwykłą, codzienną, zupełnie inną niż tę znaną z przewodników turystycznych i oficjalnych folderów. W opowieściach Romana Pankiewicza czuć pasję podróżniczą i jakże cenną umiejętność dostrzegania tego, czego nie widać na pierwszy rzut oka.

Wiele osób po spotkaniu zakupiło książkę „Matuszka Rosija – pierwszy żywioł” z autografem autora, chcąc dowiedzieć się o tamtych czasach więcej.

Olga Gralak- Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG