Kliknij, aby powiększyć„… Historia ma swój bieg i odchodzi w niepamięć .Wplata się ona w życie cieniami poległych i wyrasta z jeszcze żyjących uczestników walk ,spotykanych wśród nas na co dzień. Historia i dzieje narodu mają być źródłem nauki, aby to co było złe naprawić, a co dobre uszlachetniać .Dzisiaj mamy obowiązek pielęgnowania tego ,co się zdarzyło ,z czego wyrastamy w  naszej „Małej Ojczyźnie” …”,to fragment montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez gimnazjalistów pod okiem nauczycieli Marlena Kargul, Marzeny Wolskiej, Grażyny Sudoł i Artura Zamiar.

Wyjątkowa Wieczornica Patriotyczna zgromadziła w środę 16.04.2014 r. w  naszej książnicy wielu czytelników, a  dotyczyła przekazania Sztandaru Barcińskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przez uczniów Gimnazjum Nr 1 w Barcinie do Izby Tradycji przy Bibliotece. Tej uroczystości towarzyszyła szczególna oprawa artystyczna przygotowana przez gimnazjalistów, która zawierała spisane przez nich przed czteroma laty wspomnienia osób walczących o wolność w czasie okupacji : Pani Dobromiry Czajkowskiej, Śp. Jana Olechno ,Śp. Haliny Sieradzkiej, Śp. Henryka Napieralskiego, Śp. Czesława Michałka. Historie tych osób i losy przez nich opowiedziane ,a zapisane przez młodzież stanowią cenne materiały z historii naszego miasta i wzbogacają zbiory Izby Tradycji mieszczącej się obecnie w  czytelni Biblioteki. Swoistej misji ocalenia od zapomnienia ludzi ,wydarzeń i pamiątek naszych mieszkańców podjął się Pan Czesław Cieślak, który jest Honorowym Obywatelem Gminy Barcin. Pan Czesław był inicjatorem powstania i jest opiekunem Izby Tradycji ,której część zbiorów znajduje się w budynku Biblioteki. Z uwagi na swój stan zdrowia nie mógł być świadkiem tej uroczystości. Poczet Sztandarowy przekazał Sztandar Pani Dyrektor Biblioteki Grażynie Szafraniak, która dostojnie i ze wzruszeniem przyjęła weksylium , znajdujące się dotychczas w Gimnazjum Nr 1 w Barcinie. W swoim wystąpieniu podkreśliła fakt patriotycznego postawy pielęgnowania historii naszej „Małej Ojczyzny” i  jej bohaterów przez uczniów Gimnazjum Nr 1 i podziękowała Pani Dyrektor Lidii Kowal za inicjatywy współpracy. Podziwiała i wskazywała na różnorodność talentów uczniów tej szkoły.

Scenografię do całej uroczystości stanowił pokaz multimedialny, wystawa dokumentów i oraz literatury dotycząca okresu II wojny światowej .

Stanisława Ciesielska