O Barcinie po raz trzynastyBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin corocznie organizuje kilka konkursów o zróżnicowanej tematyce. Jednym z nich jest konkurs „Barcin moje Miasto – Moja Mała Ojczyzna”, którego celem jest propagowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat historii, kultury i życia społeczno-samorządowego miasta i gminy Barcin oraz powiatu żnińskiego. Konkurs odbywa się pod patronatem Burmistrza Barcina i jest współorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin.

10 kwietnia 2014 roku odbyła się XIII edycja konkursu. Wzięło w niej udział pięć trzyosobowych drużyn, reprezentujących szkoły: Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 2 z Barcina, Szkołę Podstawową z Piechcina, Gimnazjum nr 1 z Barcina oraz Gimnazjum nr 2 z Piechcina. Jury w składzie: przewodnicząca Maria Siekierska - historyk, Jarosław Drozdowski z Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Barcinie oraz Elżbieta Pałka, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Barcinie oceniało wysiłki drużyn.

Pierwszym etapem konkursu był test składający się z 10 pytań, który każdy uczestnik konkursu rozwiązywał indywidualnie. Następnie drużyny w pełnych składach odpowiadały na wylosowane przez siebie pytania, pogrupowane w trzech blokach tematycznych – historia gminy Barcin, sprawy samorządowe i życie kulturalne gminy Barcin, oraz historia, życie kulturalne i samorządowe powiatu. Pytania były zróżnicowane zarówno pod względem poziomu trudności – zauważyć należy, że drużyny wcale nie wybierały najłatwiejszych. Widać było zaangażowanie uczestników i wolę walki – finalnie o zwycięstwie zdecydowały minimalne ilości punktów. Zadanie polegały zarówno na odpowiedzi na pytania, jak i rozpoznaniu pewnych osób czy miejsc na zdjęciach. Trzeba przyznać, że młodzież wykazała się dużą wiedzą, jedynie niektóre pytania wymagały dłuższego zastanowienia się.

Po zakończeniu zmagań podliczono punkty, sumując wyniki indywidualnego testu oraz odpowiedzi na pytania udzielanych drużynowo. Po zakończeniu obrad jury Pani Dyrektor Grażyna Szafraniak ogłosiła, że zwycięzcą XIII edycji konkursu została drużyna z Gimnazjum nr 2 w Piechcinie, w składzie Daria Broda, Kamil Kalka oraz Wiktoria Smyk. Byli oni przygotowywani do konkursu przez Pana Jakuba Wojciechowskiego. Nagrodę – pamiątkowy grawerton, dyplomy oraz inne upominki wręczyła zwycięzcom przewodnicząca jury Maria Siekierska.

Drugie miejsce, z różnicą zaledwie kilku punktów od zwycięzców, zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Barcinie, w składzie Olga Smolińska, Szymon Smaruj i Kacper Tabaczyński, wraz z opiekunem Panem Markiem Kaczmarkiem.

Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Szkoła Podstawowa nr 1 w Barcinie, reprezentowana przez Klaudiusza Ciesielskiego, Jakuba Dreżewskiego oraz Filipa Kujawę, przygotowana przez Panią Lidię Wróbel, Szkoła Podstawowa w Piechcinie – Magdalena Drzewiecka, Karolina Słowińska oraz Amelia Szewczak, pod opieką Pana Jakuba Wojciechowskiego, oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Barcinie, w składzie Agnieszka Butowt, Małgorzata Forgiel oraz Paulina Małodzińska, wraz z nauczycielką Panią Renatą Szaforz.

Wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe ufundowane prze Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin, drobne upominki przekazane przez Urząd Miejski w Barcinie, oraz książki ufundowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin.

Podsumowując konkurs, członkowie jury, dyrektor biblioteki oraz zaproszeni goście, w tym przewodnicząca TMMiGB Teresa Kaczmarek oraz Zastępca Przewodniczącej Rady Miejskiej w Barcinie Teresa Wilk podkreślili swoje zadowolenie z faktu, że młodzież z Barcina i okolic posiada tak rozległą wiedzę na temat miejsca swojego zamieszkania, oraz chęć, by tę wiedzę poszerzać. To budująca świadomość. W końcu miejscowość, w którym żyjemy, to nie tylko zbiorowisko budynków czy znajomych twarzy. To nasz dom, nasza mała ojczyzna – miejsce, które na zawsze w nas pozostanie, niezależnie od tego, gdzie rzuci nas życie.

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG