O ogrodach w biblioteceDla właścicieli ogrodów przydomowych i działek wiosna to czas wytężonej pracy i nowych obowiązków. Wiosenne prace w ogrodzie niektórzy zaczynają już w lutym, jednak to marzec i kwiecień są miesiącami największego wysiłku, a wszystko po to, by kilka miesięcy później móc cieszyć się wspaniale rozkwitającymi kwiatami i plonami warzyw. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin wychodząc naprzeciw pasjom ogrodniczym wielu naszych czytelników rozpoczęła nowy cykl spotkań, zatytułowany „ O tym, jak twórczo prowadzić ogród” . Spotkania prowadzić będzie Pani Lucyna Siekierka, inżynier krajobrazu, zajmująca się zawodowo planowaniem i prowadzeniem ogrodów i zieleńców publicznych oraz prywatnych, właścicielka firmy SiekierkaOgrody.

Pierwsze spotkanie z cyklu, pt. „Ogrody marzeń” odbyło się w środę 2 kwietnia 2014 r. Do czytelni biblioteki przybyło kilkadziesiąt osób, zainteresowanych tematem ogrodnictwa. Po krótkim powitaniu przez Panią dyrektor Grażynę Szafraniak Pani Lucyna rozpoczęła wykład, wspierając się bogato ilustrowaną prezentacją multimedialną.

Głównym tematem było planowanie ogrodu, zarówno nowo powstałego, jak i starszego, którego po zimowym przestoju należy doprowadzić do porządku. Trzeba zatem wyznaczyć w ogrodzie miejsca przeznaczone na poszczególne jego funkcje, np. wydzielić fragment terenu na warzywniak czy postanowić, w którym miejscu ma być miejsce przeznaczone dla rekreacji. Konieczne jest wzięcie pod uwagę kwestii typowo technicznych, min. umiejscowienia źródła wody, ścieżek, a także uwzględnienia odległości miedzy zabudowaniami i planowanymi zasiewami. Zwrócono także uwagę na estetykę ogrodu – dobranie kolorów roślin, ich rodzajów, także dostępne w sklepach ogrodniczych elementy dekoracyjne.

Kończąc wykład Pani Lucyna zaprezentowała zebranym przykładowe realizacji ogrodowe, jako inspirację dla słuchaczy. Wiele z nich miało nowatorskie rozwiązania, które spodobały się zebranym. Opowiedziała również o aktualnych trendach w ogrodnictwie, min. o ogrodach wertykalnych, komponowanych w pionie jako jednolita powierzchnia, popularnych rabatkach ziołowych czy powrocie mody na kurniki.

Na zakończenie Pani Lucyna rozdała każdemu uczestnikom spotkania tulipany, zachęcając do świadomego i twórczego prowadzenia ogrodów. Podziękowano jej gromkimi oklaskami. Wiele osób pozostało, by zadać Pani Lucynie bardziej szczegółowe pytania.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG