Tydzień z internetemMiędzy 24 a 30 marca 2014 roku w bibliotekach, szkołach, domach kultury, pracowniach komputerowych i innych instytucjach oferujących publiczny dostęp do Internetu odbyły się spotkania realizowane w ramach projektu "Tydzień z Internetem", zachęcające mieszkańców do korzystania z Internetu. Również Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin włączyła się w kampanię. W tygodniu 24-30 marca w bibliotece odbyły się warsztaty dla dzieci pt. „Co z ciebie wyrośnie” , młodzieży pt. „Zagraj w przyszłość” i osób starszych pt. „Pole do popisu” , przybliżające różnorodne możliwości Internetu i nowych technologii, szczególnie te, które są przydatne w planowaniu ścieżki zawodowej.

„POLE DO POPISU”

Dnia 25 marca odbyło się spotkanie z Seniorami pt. „Pole do popisu”. W spotkaniu brało udział siedem osób, chętnych zdobywania wiedzy na temat komputera i Internetu. Zajęcia były prowadzone przez pracowników Biblioteki: Justynę Pałka i Annę Popielarz – Olszak. Uczestnicy zapoznali się z zasadami bezpiecznego korzystania z komputera, dowiedzieli się z jakich elementów składa się zestaw komputerowy stacjonarny, jak włączyć i wyłączyć komputer, co znajduje się na pulpicie oraz „oswajali się z myszką”. Ponadto pracowali w programie Word, edytowali tekst i nauczyli się drukować. Największe zadowolenie wywołało wyszukiwanie przydatnych informacji w Internecie.

„ZAGRAJ W PRZYSZŁOŚĆ”

Czas nauki w gimnazjum to dla wielu uczniów moment wyboru swojej przyszłej drogi zawodowej, co wiąże się również z decyzją co do wyboru szkoły średniej i kierunku studiów. Jest to decyzja ważąca na przyszłości młodego człowieka, nie można więc podejmować jej pochopnie. W ramach projektu „Tydzień z Internetem” młodzież z Gimnazjum nr 1 w Barcinie 28 marca 2014 r. wzięła udział w spotkaniu pt. „Zagraj w przyszłość”, które miało pomóc w dokonaniu wyboru przyszłego zawodu.

Po powitaniu i krótkiej prezentacji gimnazjaliści przystąpili do wykonywania ćwiczeń przewidzianych w scenariuszu spotkania. Zadania te miały na celu uświadomienie uczestnikom warsztatów ich potencjału zawodowego, wynikającego z cech osobowości, charakteru, doświadczenia życiowego i pasji. Poprzez zapoznanie się z szeregiem zawodów oraz wymagań koniecznych do ich wykonywania każda z osób mogła dopasować swój potencjał dla danej profesji. Dużo miejsca poświęcono kwestiom wiary w siebie, sukcesu i umiejętności znoszenia porażek.

Na koniec uczestnicy warsztatów poznali stronę www.praca-enter.pl. Portal ten jest doskonałym źródłem informacji dla młodych ludzi szukających dla siebie drogi zawodowej – zawiera min. przewodniki po rynku pracy, poradniki dotyczące pisania CV, listu motywacyjnego oraz zachowania na rozmowach kwalifikacyjnych, katalog zawodów oraz wiele ćwiczeń, testów i zadań ułatwiających wybór profesji. Spotkanie prowadziły Olga Gralak-Ćwikła oraz Stanisława Ciesielska

„CO Z CIEBIE WYROŚNIE?”

Czy pisarz-widmo to autor książek o duchach? Co trzeba umieć, aby zostać astronomem lub inżynierem? Na te i wiele innych pytań dzieci w wieku 6-9 lat, a także ich rodzice, poszukiwali odpowiedzi 28.03.2014 r. na piątkowym spotkaniu w bibliotece w ramach „Tygodnia z Internetem”. Spotkanie poprzedzone zostało akcją promocyjną przy współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 2 im. Jana Brzechwy, BOSiR-em, Urzędem Miejskim w  Barcinie, sklepem spożywczym GS ,w tych placówkach zostały rozłożone ulotki informujące o akcji. Rekwizyty na spotkanie np. stetoskop i fartuch medyczny udało się zdobyć dzięki współpracy i przychylności Dyrektora SP ZOZ Alicji Wiczewskiej. Uczestnicy spotkania inspirowani książką Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Co z Ciebie wyrośnie?” przy nutach piosenki „Kulfon co z Ciebie wyrośnie” oraz licznymi rekwizytami symbolizującymi zawody przyszłości, wcielali się w rolę lekarzy policjantów, lekarzy ,ogrodników informatyków, piosenkarzy autorów książek, nauczycieli i innych. Najbardziej podobało się ćwiczenie „Mam talent do i  Gra Komputerowa” na stronie internetowej  http://cozciebiewyrosnie.pl Dzieci częstowane były słodyczami. Spotkanie edukacyjne odwiedziła Dyrektor Biblioteki Grażyna Szafraniak oraz Pan Tomek z Telewizji Lokalnej Barcin, który kamerką rejestrował zaangażowanie dzieci i rodziców w spotkanie.

Warsztaty dla dzieci prowadziła Kierownik Oddziału Stanisława Ciesielska wspomagana przez Edytę Dypolt, oparte były na opracowanym przez FRSI scenariuszu dla dzieci w wieku 6–9 lat i ich rodziców o wymarzonych zawodach i umiejętnościach, które są potrzebne do ich wykonywania. Dwu- godzinne warsztaty dostarczyły uczestnikom sporo wiedzy, dużo humoru i zabawy. Udział wzięło 38 uczestników młodszych i starszych.

Stanisława Ciesielska, Anna Popielarz-Olszak, Olga Gralak Ćwikła