Kobiecy światŚredniowieczna łacińska sentencja mówi : “Pulchra enim sunt ubera quae paululum supereminent et tument modice, nec fluitantia licenter, sed leniter restricta, repressa sed non depressa. (łac.) – „Piękne bowiem są piersi, które sterczą odrobinkę i są umiarkowanie pełne, nie zwisają luźno, lecz są lekko zebrane, ściągnięte, ale nie ściśnięte.” Jednak – biust biustowi nierówny, Atrybut kobiecości, duma bądź zgryzota wielu pań – każde piersi warte są uwagi, troskliwej opieki, oraz pięknej oprawy, jaką jest bielizna.

Kolejne ze spotkań z cyklu „Dla zdrowia i urody” organizowanego w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin poświęcone było właśnie biustom i ich pielęgnacji, w szczególności zaś biustonoszom, i sposobom, wedle których należy je dobierać do kształtu i rozmiaru piersi. Odbyło się ono 26 marca 2014 r. o godzinie 18.00, a prowadziły je brafitterki – specjalistki od doboru biustonoszy, panie Magdalena Musiał i Karolina Wojciechowska, właścicielki firmy BraMiracle z Bydgoszczy. Na początek ponad 50 pań (i tylko pań) zebranych w czytelni biblioteki wysłuchało krótkiego wykładu na temat rodzajów piersi oraz rad dotyczących ich pielęgnowania. Następnie Panie Karolina i Magdalena opowiedziały, jak w prawidłowy sposób należy dobierać stanik odpowiedni dla rozmiaru i kształtu piersi, oraz dostosowany do potrzeb noszącej. Słuchaczki dowiedziały się, jaką konstrukcję mają biustonosze i jakie są ich rodzaje. Nie zabrakło również demonstracji, w jakiś sposób trzeba biustonosz zakładać, by noszenie go było wygodne i jednocześnie pięknie eksponowało piersi.

Brafitterki dużo miejsca poświęciły również kwestiom psychologicznym, zachęcając do akceptacji własnego ciała, w tym piersi. Zwróciły uwagę, że prawidłowo dobrany stanik poprawia nie tylko wygląd, ale i samopoczucie noszącej - potrafi ukryć drobne mankamenty i podkreślić urodę biustu, a co za tym idzie, całej sylwetki. Niestety, ponad 80 % kobiet nie nosi biustonoszy dobrze dopasowanych, szczególnie częste jest błędne przekonanie o rozmiarze noszonego stanika. By to udowodnić, Panie Karolina i Magdalena umożliwiły chętnym paniom dobór, przymierzenie i biustonoszy, których sporo przywiozły ze sobą. Przymiarki odbywały się w wydzielonym, dyskretnym pomieszczeniu. Z okazji skorzystało wiele pań – różnica w wyglądzie i samopoczuciu w przypadku niektórych była ogromna.

Atmosfera spotkania była przyjemna i kameralna, niczym na spotkaniu przy kawie w grupie znajomych pań. Brafitterki okazały się być osobami otwartymi i niezwykle sympatycznymi, cierpliwie odpowiadały na pytania i udzielały rad. Panie zebrane w czytelni biblioteki zgodnie uznały, że warto było przyjść.

Olga Gralak- Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG