Poezja i muzyka21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Poezji, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Celem święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin wpisała się w obchody Dnia Poezji poprzez koncert Kuby Michalskiego, który odbył w dniu 19.03.2014 r w czytelni książnicy.

Pan Kuba Michalski jest piosenkarzem, kompozytorem i autorem tekstów.  Komponuje piosenki do tekstów własnych, oraz cudzych wierszy (m.in. Bolesława Leśmiana, Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, Charlesa Baudelaire'a itd.). Występuje z założonym z żoną Anetą zespołem Cotton Cat oraz z programami solowymi poświęconymi balladom Leonarda Cohena i Jacka Kaczmarskiego. Specjalizuje się w grze na gitarze akustycznej, dysponuje mocnym, głębokim głosem, jest też znakomitym gawędziarzem ceniącym kontakt z publicznością – wszystko to czyni z niego artystę, którego występy zawsze mają komplet widzów.

Nie inaczej było w czytelni barcińskiej biblioteki. Niemal 50 osób, w tym wiele młodzieży, wysłuchało godzinnego koncertu, na którym Pan Michalski zaśpiewał piosenki Jacka Kaczmarskiego, oraz kilka własnych kompozycji. Wykonania piosenek przeplatał anegdotami oraz ciekawostkami związanymi z wykonywanymi przez siebie utworami. Najwięcej miejsca w swych opowieściach artysta poświęcił Jackowi Kaczmarskiemu.

Jacek Kaczmarski był najsłynniejszym polskim bardem, czyli śpiewającym poetą. Znany jest głównie dzięki piosenkom o tematyce historycznej (Rejtan, czyli raport ambasadora,  Sen Katarzyny II, Lekcja historii klasycznej) i społeczno-politycznej (Mury, Nasza klasa, Obława). Jego postać powszechnie kojarzona z etosem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym – okresem, kiedy jego liryka, rozpowszechniana w nieoficjalnych wydawnictwach, identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji.

W opinii społecznej utrwalił się wizerunek Kaczmarskiego jako barda z gitarą, śpiewającego protest songi, choć jego twórczość wykraczała daleko poza ten stereotyp, a sam Kaczmarski nie przepadał za tym określeniem.

Poza piosenkami Kaczmarskiego w bibliotece zabrzmiały także autorskie kompozycje Pana Kuby Michalskiego, w tym żywa i wesoła piosenka o Irlandii, podczas której publiczność, zachęcona przez artystę, wznosiła radosne okrzyki. Po występie wiele osób złożyło w księdze pamiątkowej biblioteki wpisy, poświadczające swój zachwyt talentem artysty.

Olga Gralak Ćwikła

1 .JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG