Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin jest ważnym miejscem na mapie kulturalnej naszego miasta i powiatu. Wzrastająca  liczba czytelników, powiększający się księgozbiór, nacisk kładziony na nowe technologie oraz liczne imprezy kulturalne – oto siła barcińskiej biblioteki, której działalność jest doceniana nie tylko na niwie lokalnej. W ostatnim czasie biblioteka odniosła dwa znaczące sukcesy o skali wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

Pierwszym z nich jest zajęcie II miejsca w województwie kujawsko –pomorskim  za projekt „Narodowe Czytanie Dzieł Aleksandra Fredry” w konkursie dla Partnerstw Lokalnych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego rozstrzygnięcie odbyło się 13 listopada 2013 roku.

Akcja pt. „ Czy w Warszawie czy w Barcinie, klasyk Fredro nie zaginie” została zorganizowana w dniu 7 września 2013 r w ramach projektu „Narodowe Czytanie”, zainicjowanego przez prezydenta RP Bronisław Komorowskiego. Celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa poprzez publiczne czytanie największych polskich dzieł literackich. Barcińskie czytanie dzieł Fredry odbyło się przed Urzędem Miejskim. Zaangażowani weń zostali włodarze miasta, przedstawiciele różnych zawodów, czytające rodziny, młodzież szkolna oraz seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zaprezentowane zostały wybrane utwory największego polskiego komediopisarza.

Drugim znacznym osiągnieciem, którym poszczycić się może Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, jest wysokie miejsce w Rankingu Bibliotek Polskich, który od  trzech lat organizuje Instytut Książki oraz Rzeczpospolita. Ranking obejmuje biblioteki obsługujące obszar do 15.000 mieszkańców, przy obliczaniu wyniku rozpatruje takie dane jak liczba czytelników, wypożyczeń, dostęp do nowości literackich, warunki lokalowe, działalność kulturalno-oświatową, czy współpracę z lokalnym samorządem.  Rozstrzygnięcie rankingu ogłoszono 25 listopada na uroczystej gali w Warszawie. Jesteśmy dumni, mogąc ogłosić, ze barcińska Biblioteka zajęła szóste miejsce w kraju oraz pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim,  i tym samym znalazła się w prestiżowej grupie najlepszych polskich bibliotek. To ogromny sukces, jako że w klasyfikacji brało udział ponad 760 bibliotek z całego kraju. Warto nadmienić, że w roku 2012 barcińska książnica zajęła dziesiątą pozycję w rankingu ogólnopolskim - dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak zapewnia, że w przyszłym roku kierowana przez nią instytucja będzie walczyć o wyższe miejsce, być może nawet o podium.

Olga Gralak-Ćwikła

00.jpg01.jpg02.jpg04.jpg03.jpg