Kliknij, aby powiększyćWróżby czynione w wigilię Andrzejek, 29 listopada przynoszą odpowiedzi na długo oczekiwane pytania. Dawniej większość wróżb miała na celu odsłonięcie tajemnic matrymonialnych, czyli dotyczących przyszłych partnerów życiowych. Czasem wróżebnym był również wieczór 24 listopada, kiedy to św. Katarzyna zaspokajała ciekawość młodzieńców, kilka dni później, św. Andrzej pomagał poznać przyszłość dziewczynom.

W wigilię św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do naszych czasów. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Dzięki niej możemy kultywować tradycje ludowe, które splatają się z tym, co w naszej kulturze nowe, po to, by łączyć ludzi na wspólnej zabawie. Właśnie w Oddziale dla dzieci i młodzieży w piątkowe popołudnie 28.11.2014r „Biblioteczne Rozmaitości” zdominowane były andrzejkowymi wróżbami. Dzieci , młodzież i rodzice bawili się doskonale. Krótka pogadanka na temat zwyczajów andrzejkowych wprowadziła w wieczór wróżb - zabaw . Najlepsza zabawa, to wylosowanie przez uczestników instytucji, w której np. będą pracować i wybranie przyszłych zawodów. Ta wróżba miała charakter rywalizacji drużynowej. Jedna drużyna pokazywała w różnej formie zawód, a pozostali uczestnicy zgadywali. Zabawy tak absorbowały młodych czytelników, że czas nie pozwolił na przeprowadzenie wszystkich przygotowanych zabaw np. z wędrującymi butami ,imionami swoich sympatii itp. Spotkanie przebiegało w przyjaznej radosnej atmosferze ,wszystkim uczestnikom dopisywały humory.

Stanisława Ciesielska