Kliknij, aby powiększyćWe wrześniu 2014 roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin przystąpiła do programu „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek – Priorytet 2”. W ramach projektu zakupiono książki, które przkazano w depozyt do zbiorów bibliotek szkolnych czterech szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Barcin, odbyły się także różnego rodzaju spotkania współorganizowane przez Bibliotekę oraz wybrane do programu szkoły.

Jednym z wydarzeń, które maiły miejsce w toku przedsięwzięcia, były lekcje biblioteczne. Wzięły w nich udział dwie klasy pierwsze z Gimnazjum nr 1 w Barcinie, a tyczyły się one Henryka Sienkiewicza oraz zbiorów regionalnych biblioteki. Pierwsza z lekcji miała miejsce 13 listopada, druga zaś 2 grudnia 2014 roku.

Na spotkaniu listopadowym pracownice biblioteki – Anna Popielarz-Olszak i Olga Gralak-Ćwikła zaprezentowały gimnazjalistom postać patrona ich szkoły –Henryka Sienkiewicza. Podczas wzbogaconej prezentacją multimedialną prelekcji młodzież usłyszała historię życia osobistego Sienkiewicza oraz zarys jego twórczości literackiej. Nie zapomniano o ekranizacjach jego wielkich dzieł – Trylogii i innych. Na koniec sprawdzono świeżo nabytą wiedze gimnazjalistów podczas krótkiego quizu.

Drugie spotkanie prowadziły Pani Dyrektor Biblioteki Grażyna Szafraniak oraz Olga Gralak-Ćwikła. Tematem lekcji były zbiory regionalne biblioteki, a więc te dotyczące miasta i gminy Barcin, powiatu żnińskiego oraz gmin i miejscowości okolicznych. Młodzieży zaprezentowane zostały ciekawsze pozycje regionaliów, w tym książek, czasopism oraz dokumentów życia społecznego. Wspomniano także o Izbie Tradycji funkcjonującej przy bibliotece. Gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć kilka interesujących eksponatów, zachęcono ich także do wzbogacania zbiorów Izby. Młodzi ludzie z ciekawością oglądali stare numery czasopism lokalnych oraz książki, w których odnajdywali interesujące ich informacje.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG