Kliknij, aby powiększyć W środę 3 grudnia w Czytelni biblioteki Pani dyrektor Grażyna Szafraniak powitała gości na spotkaniu czytelników z autorką książek dla dzieci Ewą Stadtműller. Okazją do spotkania było podsumowanie VI edycji konkursu „Rodzinne Czytanie – Chodź idziemy po bajeczkę” i dokonanie aktu pasowania dzieci do lat 7 na „Czytelników” Biblioteki. Moment pasowania poprzedzony był zabawami literackimi z uczestnikami. Autorka podzieliła wszystkich na 3 grupy wiekowe.

Z najmłodszymi układała wierszyki, z 6 latkami tworzyła opowiadanie literackie z rekwizytami postaci bajkowych, a zagadki literackie przeznaczyła dla starszych dzieci. Angażowała wszystkich obecnych na spotkaniu ,którzy chętnie brali udział w zabawie literackiej. W spotkaniu autorskim z sympatyczną, pełną pozytywnej energii Ewą Stadtműller uczestniczyli również uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Barcinie im. Jana Brzechwy, najlepsi aktywiści biblioteki szkolnej w ramach Projektu Priorytet 2 „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek zgodnie z zapotrzebowaniem bibliotek szkolnych”. Poznali oni moment pasowania na czytelnika najmłodszych użytkowników Biblioteki Publicznej. Był to moment niezwykle emocjonujący dla autorki i bohaterów spotkania. Uroczystymi słowami została złożona przysięga dbałości i miłości do książki ,po czym pisarka „gęsim piórem” przy pomocy lakowych postaci bajkowych, kierując do dzieci cieple słowa pasowała ich na czytelników . Serca mocno biły tym bardziej, że bibliotekarki P. Stasia P. Ania i P Edyta zrobiły niespodziankę i założyły stroje bajkowe uszyte przez czytelniczkę P. Miecię.

Pasowani mali uczestnicy konkursu, to dzieci do lat 7 wraz z opiekunami, skupione wokół Bibliotek: Oddziału dla dzieci i młodzieży, Filii Nr 1 w Barcinie oraz Filii w Mamliczu. Konkurs „Rodzinne Czytanie - Chodź idziemy po bajeczkę” trwał od lutego do końca listopada 2014r. W  Oddziale dla dzieci wzięło w nim udział 42 uczestników , w Filii Nr 1 -24 dzieci , a w Fili Mamlicz -12 uczestników . Konkurs polegał na systematycznym odwiedzaniu biblioteki, wypożyczaniu książek, wklejaniu bajkowych obrazków w karcie uczestnika oraz udziale w spotkaniach integracyjnych,np. spektaklach teatralnych dla dzieci oraz warsztatach edukacyjnych z Wydawnictwem Tako.

W Oddziale dla dzieci uczestnicy konkursu wypożyczyli 1014 książek. Rekordziści to Mieszko Andryszak, który wypożyczył 185 książek oraz Adaś Sikora. Mieszkanka Pakości uczestniczka konkursu Liliana Ostrowska wypożyczyła 100 książek. W Filii Nr 1 konkursowicze wypożyczyli 540 książek, a w Filii Mamlicz– 171. Najwięcej książek w filiach wypożyczyła Klaudia Czachorowska . Łącznie w konkursie wzięło udział 90 uczestników ( dzieci + opiekunowie),którzy wypożyczyli 1.699 książek. .

W styczniu podsumowany zostanie kolejny konkurs ogłoszony przez barcińską bibliotekę w Roku Czytelnictwa pn. „Biblioteka ,to kraina w której czytać się zaczyna” na Super Czytająca Rodzinę w Gminie Barcin.

Stanisława Ciesielska