Kliknij, aby powiększyć„Przez cały rok 2014 w Bibliotece Miejskiej Miasta i Gminy Barcin odbywał się cykl spotkań pod wspólnym hasłem „Historia rzeczy codziennych”, prowadzonych przez pracownicę biblioteki, Olgę Gralak-Ćwikła. Na każdym z co dwumiesięcznych wykładów zebrani w czytelni wysłuchiwali opowieści o dziejach naszych nieodłącznych towarzyszy życia – ubrań, sprzętów domowych, fryzur, kosmetyków itd. Cykl cieszył się dużym powodzeniem, gromadząc kilkanaście osób.

Ostatni wykład z cyklu odbył się 10 grudnia 2014 r., a tyczył się historii kulinariów polskich - potraw, surowców wykorzystywanych w kuchni, wreszcie kultury kulinarnej , przykładowo książek kucharskich. Prelegentka rozpoczęła wykład od zarysu średniowiecznej kuchni polskiej, i poprzez wieki dotarła do współczesności. Aby nie pozostać gołosłownym, rozdała wśród zebranych kilka przepisów kulinarnych z dawnych lat, by mogli popróbować przyrządzić je w domu.

Kuchnia polska jest dość problematycznym zjawiskiem kulinarnym. Trudno jest bowiem znaleźć nasze narodowe, oryginalne potrawy, nieposiadające odpowiedników w innych krajach. Taki stan rzeczy jest wynikiem burzliwej historii naszego kraju –dzieje kuchni polskiej są historią kulinarnych wpływów Niemiec, Francji, Rosji, Włoch oraz kuchni żydowskiej. Należy również pamiętać o innych niż dziś upodobaniach smakowych, czy odmiennej dostępności produktów spożywczych oraz przypraw, co –rzecz jasna - ma niebagatelny wpływ na ostateczny kształt potrawy. Kuchnia staropolska, do której odwołują się obecnie liczne restauracje i gospody niestety niewiele ma wspólnego z tym, co jedli nasi przodkowie. Potrawy obecnie uznawane za rdzennie polskie wykształciły się dopiero w XIX wieku, i naznaczone są silnymi wpływami naszych sąsiadów. Mylnie sądzimy, że były to dania w większości tłuste i ciężkie, nie ma jednak wątpliwości, że jadano obficiej niż teraz. Była to kuchnia ogromnie zróżnicowana, o bogatych i dość śmiałych jak na dzisiejsze standardy połączeniach smakowych.

Wielu mistrzów kuchni pracuje obecnie nad recepturami, które mają przywołać tamte smaki – kibicujmy im, ponieważ tradycyjna kuchnia polska śmiało może stawać w szranki z osławionymi tradycjami kulinarnymi innych krajów.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG