Kliknij,   aby powiększyćDwunastomiesięczny cykl wystaw artystów regionu w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin pt. „Artyści gminy prezentują” dobiegł końca. Ostatnim artystą prezentującym swe prace w roku 2014 był Marceli Brewka, którego wernisaż miał miejsce 17 grudnia. Wskutek okoliczności losowych artysta nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu, godnie zastępowała go córka Agnieszka. Kilkudziesięciu gości zebranych w czytelni biblioteki wysłuchało jej opowieści o pasji ojca.

Pan Brewka jest rzeźbiarzem samoukiem, nigdy nie kształcił się na uczelniach plastycznych. Nie powstrzymywało go to jednak przed rozwijaniem swojej pasji – rzeźby w drewnie. Jak opowiadała pani Agnieszka, niemal codziennie po pracy (Pan Brewka prowadzi popularny wśród mieszkańców Barcina i okolic warsztat samochodowy) jej tato zaszywa się w swej pracowni. Czasem rzeźbienie tak go pochłania, że nie wychodzi stamtąd godzinami. Jest emocjonalnie związany ze swoimi pracami, toteż rzadko się zdarza, by je sprzedawał czy oddawał. Nie tworzy na zamówienie, tylko na użytek własny; pani Agnieszka wspominała, że jej rodzinny dom pełen jest dzieł taty. Rzeźb jest tak wiele, że trzeba było je skatalogować. Rodzina Pana Brewki podchodzi do jego zainteresowań ze zrozumieniem i przychylnością, wspierając go i podsuwając pomysły na nowe rzeźby.

Pani Agnieszka opowiedziała również, w jaki sposób jej tata pracuje i jak pozyskuje materiały. Drewno, jak wyjaśniła, pozyskuje w tartakach lub od znajomych, którzy wiedząc o jego pasji gromadzą odpowiednie kawałki drzewa. Dłuta rzeźbiarskie otrzymuje w prezencie od rodziny lub kupuje sam; po ukończeniu rzeźby bejcuje ją lub impregnuje w inny sposób. Tematyka jego prac oscyluje wokół historii – Pan Brewka chętnie rzeźbi sceny i postaci z historii Polski, rzadziej typy ludzkie oraz sceny religijne. Wykonuje zarówno płaskorzeźby jak i rzeźby pełnowymiarowe; w katalogu jego prac można znaleźć obiekty małe jak i duże. Siłą rzeczy w bibliotece zaprezentowane zostały rzeźby o mniejszych rozmiarach, jednak każdy, kto chociaż raz przejeżdżał obok zakładu Pana Brewki z pewnością zauważył ogromne rzeźby postaci ludzkich zdobiących teren warsztatu.

W 2015 roku cykl „artyści gminy prezentują” będzie kontynuowany. Wśród wystawiających pojawią się zarówno nowe nazwiska, jak i doskonale znane bywalcom biblioteki. Już teraz serdecznie zapraszamy na wernisaże.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG