Kliknij,   aby powiększyćKilka dni po otwarciu nowego budynku Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin w czytelni książnicy pojawiła się grupa szachistów, którzy rozstawiwszy plansze i pionki zaczęli grać w  tę królewską grę. Od tego czasu pasjonaci szachów zadomowili się w bibliotece i są jej codziennymi gośćmi. 20 grudnia 2014 roku czytelnia biblioteki zapełniła się szachistami w różnym wieku, a to za sprawą IV Gwiazdkowego Turnieju Szachowego organizowanego przez Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Barcinie, Uczniowski Klub Sportowy oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin.

W rywalizacji wzięło udział ponad pięćdziesięciu graczy z całej Polski, startujących w trzech kategoriach: Open (osoby dorosłe), Junior oraz najmłodsi. Turniej rozgrywany był pod bacznym okiem głównego sędziego Huberta Łukomskiego, w systemie szwajcarskim, na dystansie siedmiu rund po 10 minut na zawodnika. Zawodników przywitali organizatorzy wraz z Panią Dyrektor Biblioteki Grażyną Szafraniak. Po długich zmaganiach wyłoniono zwycięzców każdej kategorii, którymi zostali odpowiednio: w kategorii Open Marcin Streczka z Konina, gdzie kolejne miejsca zajęli Piotr Konieczyński ze Żnina oraz Przemysław Szmidt ze Świecia. W kategorii Junior zwyciężył mieszkaniec Barcina Jakub Tański, drugą lokatę zajął jego brat Wiktor, trzecią zaś Mateusz Kamiński z Bydgoszczy. Wśród najmłodszych zaś pierwsze miejsce zdobyła Matylda Brelińska ze Żnina przed Bartoszem Kolińskim (Barcin) oraz Nicole Moritz (Barcin). Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe medale oraz nagrody. Podczas turnieju zawodnicy oraz towarzyszące im osoby mogli skorzystać z małego poczęstunku.

Biorący udział w rywalizacji byli zachwyceni wysokim poziomem organizacji turnieju oraz jasnymi i przestrzennymi pomieszczeniami biblioteki. Wielu już zapowiedziało swój udział w kolejnych edycjach zawodów.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG