Kliknij, aby powiększyćZ okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia Filia Mamlicz wraz z Świetlicą MDK w Mamliczu zorganizowała wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Na początek odbyły się „Mikołajkowe rozgrywki sportowe”. 6 grudnia Szkoła Podstawowa w Mamliczu udostępniła salę gimnastyczną. Młodzież gimnazjalna oraz ponadgimnazjalna zmierzyła się z siatkówką, a także piłką nożną, gdzie zwycięstwo nie było jedynym celem, ale ważna była również wesoła zabawa. W nagrodę za grę w duchu fair play były pyszne pizze ufundowane przez Radę Sołecką Mamlicz. W sobotnim spotkaniu uczestniczyło 14 osób.

Dla młodszych dzieci 8 i 12 grudnia odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Urszulę Łożyńską. W poniedziałek metodą origami powstawały gwiazdy betlejemskie. Dzieci świetnie sobie poradziły z sztuką składania papieru. Wykazały się dużą precyzją i zdolnościami manualnymi. Natomiast uczestnicy piątkowych warsztatów zmierzyli się z wykonaniem bombki. Wykorzystano do tego paski kolorowego papieru, cekiny oraz powycinane małe gwiazdki, choinki, renifery i bałwanki. Każda bombka była inna i wyjątkowa. Nic tak nie cieszy jak świąteczna ozdoba własnoręcznie wykonana. Ona zawsze najładniej ozdobi naszą choinkę. Świąteczne drzewko, jak i ozdoby, to nieodłączne elementy bożonarodzeniowej tradycji. Trudno sobie wyobrazić święta bez choinki, dlatego też dzieci dla biblioteki i świetlicy ubrały dwa świąteczne drzewka. Na mikołajkowych spotkaniach pani Joanna Rucińska rozdawała milusińskim paczuszki mikołajkowe z słodyczami. Zajęcia plastyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem, uczestniczyły w nich 53 osoby.

Grudniowe spotkania zakończyły się warsztatami kulinarnymi „Piernikowe witraże”. Przy dźwiękach kolęd w świątecznej atmosferze dwadzieścia osób miało okazję wycinać, zdobić i piec pieniki. Pani Krystyna Zakaczewska z Koła Gospodyń Wiejskich podzieliła się swoimi domowymi przepisami na przepyszne pierniki. Ciekawostką warsztatów były witraże z piernikowego ciasta oraz rozkruszonych cukierków landrynek. Nic tak nie kojarzy się z świętami Bożego Narodzenia, jak zapach pieczonych pierników.

W dniu 9 grudnia 2014r. biblioteka Filia Mamlicz wraz z świetlicą MDK w Mamliczu zorganizowały w godzinach porannych przedstawienie dla dzieci, które nie mogły uczestniczyć w popołudniowych zajęciach. Przedstawienie „Złota rybka” w wykonaniu aktorów z teatru „Art-Re” zgromadziło ok. siedemdziesiąt osób. Na przedstawienie przybyli uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej Mamlicz oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami, a także milusińscy pod opieką rodziców. Historia biednego rybaka oraz tytułowej złotej rybki cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci. W podziękowaniu nagrodziły aktorów gromkimi oklaskami. Sponsorami przedstawienia była Rada Sołecka Mamlicz oraz MDK Barcin.

Edyta Dypolt