Kliknij, aby powiększyć

Dwudziestu sześciu kolejnych młodych mieszkańców Barcina już wie, co warto studiować i gdzie znaleźć przyszłościową pracę.

15 stycznia w Oddziale dla dzieci i młodzieży uczniowie barcińskiego Gimnazjum spotkali się Wojciechem Syrockim, który opowiedział im o swojej karierze.

Wojciech Syrocki , to jeden z 20 młodych profesjonalistów, którzy w całej Polsce odwiedzają biblioteki i szkoły. Jest innowacyjnym pomysłodawcą projektu RoboCAMP, edukacyjnych zajęć dla dzieci z podstaw programowania z wykorzystaniem programowalnych klocków LEGO Mindstorms NXT, wiceprezesem firmy RoboCamp i Fundacji „Fabryka Talentów”, koordynatorem dwóch edycji międzynarodowych konkursów inżynierskich „Turniej Robotów Mobilnych”. Studiował na Politechnice Gdańskiej kierunek Automatyka i Robotyka. Niezwykle charyzmatyczny pasjonat, mający ważne doświadczenia zawodowe, mogące być inspiracją dla młodzieży.

Szef Firmy RoboCamp przyjechał do Barcina na spotkanie z uczniami Gimnazjum Nr 1. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, jak wygląda jego dzień pracy, opowiadał o nowych zawodach, a wspólne zastanawiano się, które z nich są najbardziej przyszłościowe. Moderatorem spotkania była bibliotekarka Stanisława Ciesielska. Całość spotkania miała charakter warsztatowy – były quizy, pytania i wspólne ćwiczenia.

Spotkanie zostało zrealizowane dzięki udziałowi Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie w trzeciej edycji projektu „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”. Nasza biblioteka jest jedną z 5 bibliotek Województwa Kujawsko –Pomorskiego biorącą udział projekcie . Przedsięwzięcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizowane jest dzięki środkom firmy Microsoft i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Do tej pory - podczas dwóch poprzednich edycji - w całej Polsce odbyło się blisko 750 takich spotkań, w których uczestniczyło ponad 21 tysięcy osób.

W barcińskiej bibliotece odbyło się 5 spotkań, a tegoroczne było szóstym. Udział w nich wzięło ponad 100 młodych Barcinian. Młodzież z zainteresowaniem słuchała prezentacji młodego profesjonalisty oraz angażowała się w warsztaty i dyskusję, starając się o miano „Dobrego Zawodnika” spotkania. Uznała, że spotkanie było inspiracją do myślenia o swojej przyszłości i odważnego działania, a w anonimowych ankietach pozytywnie oceniła spotkanie.

Stanisława Ciesielska