Kliknij, aby powiększyćBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin organizuje co roku wiele konkursów. Jednymi z nich są konkursy „Czytelnik Roku” i „Młody Czytelnik Roku”. Dotyczą one sensu istnienia bibliotek jako instytucji, czyli książek i ich czytelników, są więc niezmiernie ważne; honorują osoby, które w okresie dwunastu miesięcy wypożyczyły najwięcej książek oraz czynnie uczestniczyły w życiu biblioteki. W dobie spadku czytelnictwa oraz dominującej roli Internetu i telewizji w życiu codziennym społeczeństwa należy takich ludzi szczególnie doceniać, stawiając je jako przykład dla innych.

Ogłoszenie wyników konkursu na Czytelnika Roku i Młodego Czytelnika Roku Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin, Filii nr 1 oraz Filii w Mamliczu za rok 2014 odbyło się 21 stycznia 2015r. Podczas uroczystej ceremonii Pani Dyrektor Grażyna Szafraniak wręczyła laureatom pamiątkowe grawertony, dyplomy oraz nagrody, jakżeby inaczej, książkowe. Najaktywniejszą czytelniczką Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin została Pani Genowefa Cesarz-Tafelska, natomiast Młodym Czytelnikiem Roku 2014 została czytelniczka Oddziału dla dzieci i młodzieży barcińskiej książnicy Karolina Małodzińska. Obie czytelniczki regularnie wypożyczają książki, uczestniczą w spotkaniach i kursach organizowanych w bibliotece, Pani Genowefa ponadto aktywnie udziela się w Dyskusyjnym Klubie Książki. W Filii nr 1 zwyciężczyniami rywalizacji okazały się być Pani Hanna Malinowska oraz Marta Lotka. Pani Hanna jest dobrym duchem barcińskiej filii, włączając się często w organizację tamtejszych imprez, Marta natomiast chętnie w nich uczestniczy. Z kolei w filii w Mamliczu uhonorowano Panią Genowefę Tyburek oraz Jagodę Czaplińską. Czytelniczki są stałymi gośćmi filii i czują się tam niemal jak w domu.

Na ogłoszeniu wyników konkursów czytelniczych nie skończył się wieczór w bibliotece. Chwilę potem swój występ rozpoczął zespół poezji śpiewanej „Arete” z Poznania. Twórczość grupy stanowi unikalne połączenie poezji i muzyki, gdzie głos wokalisty współgra z dźwiękami skrzypiec, gitary, pianina lub syntezatora. Autorem piosenek (tekstów i muzyki) i wokalistą grupy jest Jerzy Struk. Jego wiersze, pochodzące z jednego z pięciu wydanych przez artystę tomików poezji, są podstawą dla tekstów piosenek zespołu. Muzycy zespołu to kilka osób, w Barcinie goście spotkania mieli okazję podziwiać talent dwojga z nich, skrzypaczki Agnieszki Kargulewicz i pianisty Romualda Andrzejewskiego. Delikatne dźwięki skrzypiec oraz syntezatora doskonale współbrzmiały z ciepłym głosem Jerzego Struka, śpiewającego lub recytującego swe wiersze. Wiele spośród utworów artyści zadedykowali laureatom konkursów „Czytelnik Roku” i „Młody Czytelnik Roku”, jak również Babciom i Dziadkom z okazji przypadającego akurat Ich Święta. Po zakończeniu występu trio zebrało zasłużone brawa; wielu spośród zebranych podeszło do artystów, by kupić tomiki poezji Jerzego Struka oraz płyty zespołu. Jerzy Struk z uśmiechem składał na nich swoje autografy. Zachwyceni goście zapisywali swe wrażenia w bibliotecznej księdze pamiątkowej.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG10.JPG