Kliknij, aby powiększyćW roku 2015 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin przygotowała dla swych czytelników wiele nowych, ciekawych spotkań. Wśród nowości, na które warto szczególnie zwrócić uwagę, jest cykl pt. „Z dawnych lat”. Ma on zaprezentować zawody, które niegdyś powszechne dziś niestety giną, zajmują się nimi tylko nieliczni. Chcemy ocalić je od zapomnienia, zapraszając do biblioteki osoby zajmujące się wymierającymi zawodami.

Pierwszą z  szeregu osób zaproszonych do uczestnictwa w cyklu była pani Mariola Gralak, z którą spotkanie obyło się 28 stycznia 2015r. Pani Mariola zajmuje się garncarstwem, czyli umiejętnością wyrobu i wypału użytkowych naczyń z gliny. Umiejętność ta, jeszcze kilkadziesiąt lat temu powszechnie obecna w życiu społeczeństwa, jest dziś niemal zupełnie zapomniana. Garncarzy jest niewielu, spotkać ich można głównie na jarmarkach i festynach archeologicznych oraz etnograficznych. Wskutek tego jedynie niewielka część społeczeństwa wie , jak wygląda proces wyrobu glinianego naczynia. Kilkadziesiąt osób, zebranych w bibliotece, miało okazję poznać tę technikę dzięki Pani Marioli.

Pani Gralak została garncarką właściwie przypadkiem, w wyniku kursu zorganizowanego w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Nowe zajęcie, traktowane początkowo jako hobby, stała się wkrótce częścią jej kariery zawodowej – Pani Mariola pracuje w pracowni ceramicznej w Warsztatach Terapii Zajęciowej „Biały Domek” w Bydgoszczy. W swej pracy zajmuje się głównie ceramiką użytkową, jednak jej największą pasją jest rekonstrukcja naczyń z odległych epok, szczególnie z okresu prehistorycznego oraz średniowiecza. Swoje wyroby prezentuje na licznych festynach archeologicznych i etnograficznych, min. w Biskupinie, na festiwalu Wikingów na Wolinie itd. Kilkanaście lat doświadczenia w pracy garncarza sprawiło, że ma na ten temat szeroką wiedzę, którą chętnie podzieliła się z gośćmi biblioteki. Zebrani usłyszeli zatem o różnych rodzajach gliny, wypału, sposobach ozdobienia gotowych wyrobów min. szkliwienia i szlifowania. Prawdziwą atrakcją stał się pokaz wyrobu naczynia z gliny na kole garncarskim, które Pani Mariola przywiozła z sobą. Goście biblioteki skupieni wokół koła z podziwem patrzyli, jak z nieforemnej pacyny gliny powstaje piękny, smukły dzban. Posypało się wiele pytań, na które Pani Mariola chętnie opowiedziała. Po zakończeniu spotkania wszyscy zgodnie stwierdzili, ze warto było przyjść.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG