Kliknij, aby powiększyćW Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin w cyklu „Artyści gminy prezentują” pokazywany jest zazwyczaj dorobek artystyczny ludzi dorosłych, których przygoda ze sztuką trwa już jakiś czas. Czasem jednak w przestrzeni wystawienniczej czytelni prezentujemy prace dzieci i młodzieży, rozpoczynających dopiero swą artystyczną podróż. Wystawy tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem wśród użytkowników biblioteki.

Nie inaczej było 11 lutego 2015 roku, kiedy w bibliotece otwarto wystawę prac dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie. Wystawiono dzieła kilkudziesięciu młodych ludzi, w tym trójwymiarowe origami (tzw. kirigami) wykonane pod kierunkiem nauczycielek Elżbiety Dolatowskiej i Sylwii Gwizdały w ramach grantu oświatowego „Kreatywne zabawy plastyczne” oraz modele przestrzenne autorstwa uczniów uczestniczących w kółku modelarskim prowadzonym przez Michała Szaforza. Zaprezentowano kirigami wykonane przez Maję Wojciechowską, Julię Czuber, Oliwię Szczepaniak, Agatę Witkowską, Katarzynę Urbaniak, Hannę Pawlesa, Ninę Tomiczak, Kingę Niwa, Jagodę Pietralę, Oliwię Wiśniewską, Darię Szefer, WiktorięTarnowską, Oliwię Taraskę, Julię Nowak, Julię Łącką, Martynę Janik i Maksymiliana Kasprowicza, oraz modele przestrzenne autorstwa Martyny Ojczenasz, Piotra Marczaka, Jakuba Antczaka i Wiktora Musika. Kilka swoich prac pokazał także Pan Michał Szaforz, prowadzący kółko modelarskie.

Kirigami i modelarstwo przestrzenne są technikami bardzo różnymi. Kirigami to odmiana japońskiej metody składania papieru origami, dopuszczająca nacięcia w papierze. Prace dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 pokazują, jak duże możliwości twórcze daje technika kirigami. Można tu łączyć precyzyjne wycięcia, nacięcia, zestawiać ze sobą kolory i faktury papieru, doklejać elementy ozdobne. Kruche cuda, które prezentowane są na wystawie zachwycają swą lekkością i delikatnością.

Modele przestrzenne to z kolei prace sklejane w jedną trójwymiarową całość z setek małych papierowych elementów. Technika ta wymaga pewnego oka i mrówczej cierpliwości, nie ma tu miejsca na niedoróbki czy niestaranność wykonania. Prace młodych artystów oraz ich nauczyciela budzą prawdziwy podziw. Nie dziwota, że zajmują one wysokie miejsca na festiwalach modelarskich w całej Polsce, o czym dumnie opowiedział Pan Michał Szaforz.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i obejrzenia wystawy. Naprawdę warto.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG