Kliknij, aby powiększyćPierwsze feryjne spotkanie w  Oddziału dla dzieci i młodzieży odbyło się we wtorek 17.02.2015 r. Dzieci na zajęciach powitała Dyrektor Biblioteki Grażyna Szafraniak. Tematem przewodnim był język programowania dla dzieci w wieku od 7 lat . Scratch 2.0 to programowanie wizualne ,które bibliotekarki poznały na szkoleniu w Wojewódzkiej i  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy.

Na bazie dostępnych materiałów o tajnikach Scratchu 2.0 opowiedziała Stanisława Ciesielska, która prowadziła zajęcia, wspomagana przez stażystkę P. Karolinę i wolontariuszkę P. Żanetę. Uczestnicy zajęć poznali prosty i zrozumiały programu pozwalający na tworzenie własnych projektów przez dzieci. Spotkanie w bibliotece, było także okazją do tworzenia gier planszowych w formie tradycyjnej i wspólnych zabawach ruchowych uwielbianych przez dzieci. Podzielone na drużyny, ochoczo tworzyły gry o tematyce związanej z literaturą. Nie brakowało im fantazji i pomysłów w zakresie zadań usytuowanych na polach gier. Cała atrakcja, to zagranie na planszy tworzonej przez koleżanki i kolegów. Rywalizacja dostarczyła uczestnikom zajęć fascynujących wrażeń. Dzieci częstowane były jabłkami i słodyczami. Uczestniczyło w zajęciach 21 osób w tym Agnieszka z Torunia i Wojtek z Bydgoszczy przebywające na wypoczynku u babci.

Scratch jest dostępny dla każdego komputera posiadającego przeglądarkę internetową oraz dostęp do Internetu. Od wersji 2.0 działa wyłącznie w chmurze. Mamy więc dostęp do swoich projektów z każdego miejsca na ziemi. Wystarczy założyć konto w serwisie Scratcha, przy pomocy rodziców włącz stronę scratch.mit.edu po polsku lub wpisz w Google http://mistrzowiekodowania.pl/wp-content/uploads/2013/10/instrukcja1s.pdf dołącz do Scratcha, a  dowiesz się o  kolejnych krokach.

Twórz !!!! Swój projekt! Powodzenia!

Stanisława Ciesielska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG10.JPG