Kliknij, aby powiększyćW dniu 9 lutego 2015 roku w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Sanctus Adalbertus in Barthcino. W poszukiwaniu wiary – następne pokolenia” zorganizowany w 2014 roku przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin, Parafię pw. św. Jakuba Większego w Barcinie oraz Miejski Dom Kultury w Barcinie . Spotkanie odbyło się w ramach partnerstwa lokalnego „Tradycja. Kultura. Nowoczesność”.

Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin jest cenionym i aktywnie działającym na rzecz popularyzacji wiedzy o historii naszego miasta stowarzyszeniem. W  2013 roku stowarzyszenie, wespół z  Parafią pw. św. Jakuba Większego, Miejskim Domu Kultury w Barcinie, Środowiskowym Domem Samopomocy w Barcinie, podjęło się po raz pierwszy organizacji widowiska pt. „Sanctus Adalbertus in Barthcino”, dla którego kanwą stała się znana powszechnie legenda o pobycie świętego w praosadzie istniejącej niegdyś w  miejscu obecnego miasta. Inscenizacja z roku 2014 kontynuowała opowieść o losach barcińskiej osady . W scenariusz widowiska wpleciono wątki związane z nawrotem do pogaństwa mieszkańców wioski oraz działaniami chrystianizacyjnych kościoła zakończonymi wzniesieniem pierwszej w osadzie świątyni. Widzom zaprezentowano również sceny z życia osady, min, rozstrzygniecie sporu między jej mieszkańcami przez księcia. W zrekonstruowanej wiosce można było wziąć udział w grach plebejskich, popróbować dawnych potraw oraz obserwować prace rzemieślników.

Widowisko było przedsięwzięciem, w które bezpośrednio bądź pośrednio zaangażowane było niemal 120 osób. W inscenizacji wzięli udział między innymi członkowie Towarzystwa, Stowarzyszenia „Strażnicy Kurhanu” ze Złotowa, uczniowie szkół z Barcina i Mamlicza, dzieci ze świetlicy „Gąsienica”, oraz okoliczni rzemieślnicy. Należy nadmienić, że imprezie towarzyszył plener malarski, w którym wzięło udział wielu artystów z Barcina, Bydgoszczy itd., min. rodzina państwa Wilków. Podczas pleneru twórcy wykonali prace inspirowane legendą o św. Wojciechu w Barcinie; wystawę poplenerową można oglądać w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin.

Spotkanie w bibliotece było okazją dla podsumowania całości projektu oraz złożenia podziękowań wszystkim zaangażowanym w jego realizację. Prezes stowarzyszenia, Teresa Kaczmarek nie zapomniała również o sponsorach, bez których pomocy finansowej realizacja widowiska byłaby trudniejsza, oraz artystach uczestniczących w plenerze. Podczas spotkania zaprezentowana została także publikacja Towarzystwa zatytułowana „Sanctus Adalberthus in Barthcino. W poszukiwaniu wiary – następne pokolenia”. Bogato ilustrowana książka dokumentuje planowanie, organizację oraz przebieg widowiska. Pozycja była wręczana osobom realizującym projekt.

Uświetnieniem spotkania był recital skrzypcowy Pani Małgorzaty Mówińskiej – Zyśk.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG