Kliknij, aby powiększyćWe wrześniu zeszłego roku temu w gościnnych progach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin przebywał gość z Ukrainy, pan Oleg Dowgal, wirtuoz gry na unikalnym instrumencie – fletni pana. Jego koncert zgromadził kilkadziesiąt osób i odbił się szerokim echem wśród wielbicieli muzyki w naszym mieście. 13 marca 2015 roku pan Dowgal wraz z towarzyszącym mu Romanem Pankiewiczem zawitał ponownie do naszej biblioteki, dając koncert dla młodzieży z barcińskich szkół.

W czytelni biblioteki zgromadziło się ponad 120 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2, gimnazjum nr 1 oraz Liceum Społecznego w Barcinie. Pan Dowgal, członek Filharmonii Lwowskiej oraz wykładowca Wyższej Szkoły Muzycznej we Lwowie przyzwyczajony jest do licznego audytorium, nie czuł więc tremy. Wespół z panem Pankiewiczem, który w chwilach odpoczynku muzyka zabawiał publiczność anegdotkami, przeprowadził niemal godzinny koncert. Grał nie tylko na fletni pana; zaprezentował również młodzieży szereg innych instrumentów dętych drewnianych – flety, flety podwójne, różnego rodzaju piszczałki, także drumlę. Na każdym z nich zagrał krótki utwór, by słuchacze mogli usłyszeć specyfikę dźwięku instrumentów. W czytelni wybrzmiały utwory zarówno powolne, dostojne, jak i szybkie, skoczne melodie ludowe, które spotkały się z dużym entuzjazmem szczególnie najmłodszych widzów. Również starsi nie mogli powstrzymać się wystukiwania rytmu nogą czy dłonią.

Ciekawym przerywnikiem był mini konkurs, prowadzony przez pana Pankiewicza, do którego zaproszono trzy osoby z widowni. Pan Dowgal wygrywał na fletni pierwsze dźwięki popularnych melodii, zadaniem uczestników zaś było odgadnięcie, o jaki utwór chodzi. Niektóre zagadki były naprawdę trudne, lecz młodzi ludzie (z niewielką pomocą publiczności) poradzili sobie doskonale. Zwyciężczyni otrzymała płytę z utworami pana Dowgala.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG