Kliknij, aby powiększyćWe wtorkowe popołudnie 17.03.2015 r. uczestnicy projektu „Od raczkowania do czytania” wzięli udział w warsztatach edukacyjnych poprowadzonych przez psycholog Panią Magdę Forgiel .Tematem wiodącym były dziecięce emocje. „Nie ma dobrych czy złych emocji – one po prostu są - mówiła Pani Magda ,dziecięce emocje również pojawiają się bez kontroli dziecka w reakcji na sytuacje i bodźce, których ono doświadcza. Świat emocji dziecka charakteryzuje się spontanicznością, ekspresją, spotęgowaną siłą wyrażania.

W tym świecie (przynajmniej na początku) nie ma analizy i refleksji nad tym, co wypada, a co nie. Radość to radość, złość to złość. Przypomnijmy sobie jak wygląda dziecko kiedy się „wygłupia”. Jak wygląda kiedy się złości? Dziecko przeżywa emocje całym sobą.” Pani Magda przytoczyła kilka przykładów jak radzić sobie z trudnymi emocjami występującymi u dzieci do 5 roku życia oraz zaangażowała uczestników spotkania w ćwiczenia warsztatowe, które pozwalają radzić sobie z trudnymi emocjami .

Dzieci w tym czasie zajęte były zabawami przez Panie bibliotekarki ,materiałami edukacyjnymi ,układały puzzle, bawiły się klockami i zajadały się biszkoptami ,chrupkami i jabłkami. Chętnie włączały się w zabawy z rodzicami proponowane przez Panią psycholog. Rodzicom została zaprezentowana literatura dostępna w bibliotece dotycząca wspólnych zabaw z dzieckiem. Rodzice uznali, że spotkanie było bardzo pouczające i chętnie będą stosowali wskazówki specjalisty w codziennych relacjach wychowawczych ze swoimi maluchami.

Stanisława Ciesielska