Kliknij, aby powiększyćJesienią 1999 roku UNESCO obwołało dzień 21 marca Światowym Dniem Poezji. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin od lat włącza się w obchody tego święta. W 2015 roku z tej okazji zaproszona została do biblioteki Pani Roma Warmus, aktorka i pieśniarka wraz z Panem Sławomirem Szudrowiczem, gitarzystą i kompozytorem. Artyści zaprezentowali zebranym w czytelni biblioteki gościom poezję Rainera Marii Rilke, austriackiego poety, reprezentanta liryki symbolicznej, prekursora egzystencjalizmu.

Pani Warmus wraz z akompaniującym jej Panem Szudrowiczem wykonali łącznie kilkanaście pieśni powstałych na podstawie wierszy Rilkego. Każdy utwór zaczynał się od recytacji, która płynnie przechodziła w emocjonalny, poruszający śpiew. Pani Warmus, dysponująca mocnym, głębokim głosem jest dodatkowo utalentowaną aktorką – połączenie jej możliwości wokalnych i aktorskich oraz wersów Rilkego dawało piorunujący efekt. Wykonanie Pana Szudrowicza nie pozostawało w tyle, stanowiąc dobrze współbrzmiące tło muzyczne dla poezji.

Zebrani w czytelni goście biblioteki, zasłuchani, nie spostrzegli się nawet, kiedy minęła godzina. Po wybrzmieniu ostatniej pieśni nagrodzili artystów gorącymi brawami.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG