Kliknij, aby powiększyćCieszący się dużą popularnością cykl „Dla zdrowia i urody” przeprowadzany w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin doczekał się kolejnego spotkania, które odbyło się 8 kwietnia 2015 roku. Gościem biblioteki była Pani Alina Koszek, lekarz dietetyk, która kilkudziesięciu gościom zebranym w czytelni biblioteki przybliżyła zasady zdrowego odżywania się.

Prelekcja rozpoczęła się od zaprezentowania gościom piramidy zdrowego żywienia opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia, za pomocą której Pani Koszek określiła, jakie składniki powinny dominować w naszej diecie, a jakie należy wyeliminować lub ograniczyć. Przy poszczególnych grupach składników wymieniała ich wartości odżywcze oraz korzyści, jakie płyną dla organizmu w wyniku ich spożywania; niestety to co najbardziej lubimy, czyli słodycze, posiadają ich niewiele lub wcale. Zaleca się więc, byśmy jadali więcej warzyw, owoców, produktów zbożowych oraz mleka i jego przetworów, a ograniczali słodycze, alkohol i słone przekąski. Chude mięso drobiowe ma więcej wartości odżywczych niż mięso czerwone, warto jadać również ryby. Bezwzględnie należy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów, minimalnie litr dziennie.

W dalszej części prelekcji dietetyk opisała prawidłowe zasady przygotowania oraz spożywania posiłków. Podkreśliła wyraźnie, że najważniejszym posiłkiem dnia winno być śniadanie, następnie obiad, kolacja zaś powinna być lekka, jedzona minimum trzy godziny przez pójściem spać. Łącznie zaleca się 4-5 posiłków dziennie. Najlepsze są posiłki ze składników jak najmniej przetworzonych, odradza się częste spożywanie produktów smażonych w głębokim tłuszczu. Pani Koszek zaleciła również ograniczenie soli i cukru w potrawach.

Po zakończeniu wykładu nadszedł czas na pytania z widowni. Było ich wiele, większość z nich koncentrowała się na różnego rodzaju dietach odchudzających. Pani Koszek odpowiedziała, że w wyborze diety nie można kierować się modą, zaleceniami przyjaciółki, czy poradą w czasopiśmie, ponieważ wiele z nich skierowanych jest do konkretnej grupy (np. dieta bezglutenowa przeznaczona jest dla osób, które go nie tolerują ), a ich stosowanie bez nadzoru lekarza może po prostu zaszkodzić. Według niej najlepszą dietą jest umiar połączony z rozsądnym doborem składników spożywczych oraz aktywnością fizyczną.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG