Kliknij, aby powiększyćWejście czytelnika z pieskiem do biblioteki jest zabronione. Jednak specjalne spotkanie z czworonogiem miało miejsce 10.04.2015 r. w Oddziale dla dzieci i młodzieży . Do biblioteki została zaproszona specjalistka dogoterapii P. Lidia Zielińska . Spotkanie odbyło się dla uczestników projektu Rodzinnego Czytania” Od raczkowania do czytania”.

Dzieci podczas zajęć czuły się ważne, potrzebne i bezpieczne, mimo, że z pewnym dystansem nawiązywały kontakt z czworonogiem. Pies Boni okazał się doskonałym asystentem swojej terapeutki . Pani Lidka i pies zachęcali do działania, dzięki temu ćwiczenia nabrały charakteru zabawy, zabawy w scenerii książek.

Dzieci witały się z Bonim, głaskały go, w sposób naturalny podążały za psem, okazywały mu zainteresowanie. Boni także okazywał przyjazny stosunek do maluchów. Pani Lidka wydawała polecenia swojemu „asystentowi”, który bez protestowania systematycznie je wykonywał. Angażowała w to uczestników zajęć zgromadzonych w bibliotece. Dzięki zabawie z psem, realizowane są cele projektu - edukowania dzieci i ich opiekunów ukierunkowanych na indywidualne potrzeby naszych czytelników.

Zajęcia z udziałem psa miały również na celu rozwijanie sfery umysłowej dziecka, wpływając na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzanie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Dzięki takim spotkaniom dzieci i ich opiekunowie są utwierdzani w przekonaniu, że biblioteka to miejsce różnych spotkań. Miejsce, w którym panuje przyjazna atmosfera, w której znajduję się literatura niezbędna dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dla każdej zainteresowanej osoby. W spotkaniu brało udział ok. 40 uczestników.

Stanisława Ciesielska