Kliknij, aby powiększyćW środę, 15 kwietnia 2015 r. odbyło się otwarcie wystawy pn. „Pakość i Kościelec Kujawski na Szlaku Piastowskim” autorstwa Fundacji „Kalwaria Pakoska” oraz prezentacja książki pt. „Pakość. Miasto nad Notecią” pana Zbigniewa Wojciechowskiego, regionalisty, przewodnika Kalwarii Pakoskiej.

Zaproszony gość wygłosił prelekcję przybliżając przybyłym na spotkanie czytelnikom historię Pakości i okolic znajdujących się na Szlaku Piastowskim. Trzeba wiedzieć, że miasto usytuowane jest na historycznym pograniczu Kujaw i Wielkopolski. Obszar Pakości rozciąga się na prawym i lewym brzegu Noteci. Dokumenty z XIII i XIV w. wyjaśniają nazwę miejscowości jako: Pacost, Pacosc, Paccoscz, Pakostch, Pakoscz. Do połowy XIII w. miasto należało terytorialnie do Wielkopolski, a władze sprawowali książęta Przemysław I oraz Bolesław Pobożny. Prawa miejskie Pakość otrzymała 9 lutego 1359 r. z nadania króla Kazimierza Wielkiego. Na uwagę zasługuje fakt, iż kościół pw. św. Bonawentury jest usytuowany na wczesnopiastowskim grodzie datowanym na początek X w. Potwierdzają to badania archeologiczne. Po kilku stuleciach zamek przebudowano na cele klasztoru i kościoła.

Natomiast na terenie Kościelca Kujawskiego we wczesnym średniowieczu istniała osada datowana na VI w. oraz gród strzegący przeprawy pod Mątwami, funkcjonujący do połowy XI w. W pierwszej połowie XIII w. Kościelec przeszedł z rąk książęcych w posiadanie rycerskiego rodu Leszczyców. Z Leszczycami związana jest pierwsza informacja źródłowa o Kościelcu z 1311 r. Należy podkreślić, iż kościół pw. św. Małgorzaty w Kościelcu jest jednym z pierwszych murowanych kościołów w Polsce, który powstał poza grodem, na terenie osady, na przełomie XII/XIII w. Jest budowlą jednonawową, zbudowaną z ciosów granitowych w stylu romańskim. Od XV w. ulegał licznym przebudowom.

Bez wątpienia historia Pakości związana jest z Kalwarią Pakoską, która powstała w 1628 r. Jest to zespół 25 kaplic, w tym kościół Ukrzyżowania. Pomysłodawcą utworzenia Kalwarii Pakoskiej był proboszcz ks. Wojciech Kęsicki. Głównym celem założenia kalwarii było umocnienie pobożności wiernych, a także ożywienie i rozwinięcie kultu Jezusa Ukrzyżowanego.

W 2007 r. 23 mieszkańców Pakości postanowiło założyć fundację o nazwie „Kalwaria Pakoska”. Zapewne ma ona wiele wyznaczonych celów działania, jednak najważniejszym z nich jest wspieranie organizacyjne i finansowe działań mających na celu ochronę, a także renowację kompleksu barokowych kapliczek oraz innych obiektów kultury sakralnej w Pakości.

Uczestnicy spotkania zadawali ciekawe pytania, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi od pana Zbigniewa Wojciechowskiego. Na twarzach opuszczających bibliotekę czytelników można było zauważyć satysfakcję z miło spędzonego popołudnia. Prelekcji wysłuchało 20 osób.

Dorota Witkowska

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg