Kliknij, aby powiększyć20 kwietna minęła 110 rocznica urodzin Hanny Januszewskiej –autorki wierszy, bajek. Pomysły czerpała z opowiadań ludowych, folkloru i wydarzeń historycznych.

Z tej to okazji bibliotekę na Starym Mieście odwiedzili uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr1 w Barcinie pod opieką pani Ewy Zajączkowskiej i pani Hanny Barteczko-Zwolińskiej. Celem lekcji bibliotecznej było nauczanie patriotyzmu, poznanie twórczości pisarki, a na jej podstawie - uroków polskiej ziemi , tańców, miast i legend. Scenariusz lekcji oparłam na podstawie książki – „Pyza na polskich dróżkach”. Uczniowie ulepili z mąki, wody i soli kluskę -pyzę, która stała się przewodniczką po naszym pięknym kraju .Następnie dzieci obejrzały bajkę o Pyzie i urokach Mazowsza podczas żniw – domu rodzinnego rezolutnej i odważnej Pyzy.

Wędrówka zaczęła się u podnóża Babiej Góry skąd wypływa nasza największa rzeka Wisła. W górach dzieci tańczyli zbójnickiego do piosenki „W murowanej piwnicy”, odgadywali zagadki dotyczące Krakowa i zatańczyli krakowiaka do piosenki „Krakowiaczek jeden”. W Warszawie razem z Syrenką spacerowali brzegiem Wisły i poznawali kroki do polki warszawskiej. Toruń przywitał ich zapachem piernika i blaskiem księżyca. W grodzie Kopernika zajadali się piernikami i czytali wiersze. Zwiedzanie Polski Pyza wraz z dziećmi zakończyła nad polskim morzem -Bałtykiem w Gdańsku, gdzie zaśpiewała z marynarzami piosenkę „Hej, żegluj że, żeglarzu..”. Lekcja biblioteczna zakończyła się pogadanką o urokach Barcina. Dzieci okazały swoją gościnność. Zaprosiliby Pyzę do swojej szkoły, biblioteki. Po pięknej Noteci popływaliby na łódkach i kajakach. Zmęczeni chętnie by odpoczęli na basenie.

W książce – „Pyza na polskich dróżkach” to wiatr szaławiła(psotnik) przemienił kluskę w Pyzę wędrowniczkę. W bibliotece to dzieci swoimi czarami sprawili, że kluska zamieniła się w kukiełkę – Pyzę. Zabrali ją do domu, aby przypominała im, że Polska to bardzo ciekawy i fascynujący kraj pełen radosnych zwyczajów i skocznych tańców.

Biblioteka na Starym Mieście posiada szeroki wybór bajek i legend polskich. Młodsi czytelnicy mogą wypożyczyć lub na miejscu poczytać o pięknej polskiej przyrodzie, o zwierzętach chronionych w naszym kraju.

Serdecznie zapraszam do korzystania z bogatego księgozbioru.

Anna Zielińska