Kliknij, aby powiększyćNasz region jest bardzo bogaty kulturowo i posiada wiele tradycji związanych z Wielkanocą. Palmy wielkanocne z porównaniem z innymi regionami Polski były dość skromne, składały się z gałązek wierzbowych z baziami, przewiązanych wstążką. Natomiast pisanki tzw. Kraszanki, były jednobarwne i na wzór palm także nie grzeszyły przepychem. Jajka gotowano w łupinach cebuli na kolor rdzawozłoty lub w korze olchowej, dębowej na czarno bądź w oziminie na zielono. Początkowo Kraszanki były bez wzorów, dopiero na początku XX wieku ozdabiano je techniką woskową.

Bardzo charakterystyczne dla Kujaw były „przywoływki” w Niedziele Wielkanocną. Polegały one min. na wywoływaniu rymowankami panien przez kawalerów, stojących zwykle na wysokim budynku lub drzewie. Po dziś dzień z tym zwyczajem możemy się spotkać w Szymborzu - dzielnicy Inowrocławia. W dniu 8 kwietnia na zajęciach w bibliotece w Mamliczu dzieci miały okazję zapoznać się z tymi, jak i wieloma innymi tradycjami wielkanocnymi z naszego regionu. Sami również opowiadali jakie zwyczaje związane z Wielkanocą kultywują w swoich domach. Spotkanie zakończyło się konkursem na „Najbardziej oryginalną pisankę”. Prace swoich młodszych kolegów ocenili szóstoklasiści. Po burzliwych obradach zwyciężyła praca Weroniki Ruczyńskiej.

Edyta Dypolt

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG