Kliknij, aby powiększyćDnia 27 marca 2015 roku została podjęta uchwała nr VI/37/2015 Rady Miejskiej w Barcinie, w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących realizacji projektu pn.”Budżet Obywatelski w gminie Barcin w 2016 roku”. Barcińska Książnica zaangażowała się w działania edukacyjno – informacyjne na temat zasad i istoty funkcjonowania budżetu partycypacyjnego na terenie gminy. W dniu 24 – 26 kwietnia 2015 r. Anna Popielarz- Olszak - pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin uczestniczyła w szkoleniu pn. „Masz głos, Masz wybór” w podwarszawskich Falentach.

Pierwszego dnia odbyło się szkolenie inaugurujące wyżej wymienioną akcję, uczestnicy zostali przywitani, nastąpiła prezentacja programu, przedstawienie koordynatorów i partnerów akcji. Ponadto wystąpiła i wzięła udział w dyskusji z uczestnikami prof. Irena Wóycicka- Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz dr Dawid Szczeciłło, który przedstawił kompetencje władz samorządowych. Następnego dnia uczestnicy pracowali już w swoich grupach zadaniowych. Poznawano idee i cele budżetu obywatelskiego, rozmawiano o kluczowych zasadach budżetu, do których niewątpliwie należą: wiążący wynik procedury, przejrzystość i jawność, otwartość i inkluzywność procesu, zapewnienie przestrzeni do debaty z udziałem mieszkańców, wspieranie aktywności mieszkańców oraz myślenie długofalowe.

Uczestnicy szkolenia zapoznali się z etapami przebiegu całego procesu od uruchomienia procedury BO, wypracowania zasad, akcję informacyjno – edukacyjną, wypracowanie i zgłoszenie projektów, dyskusję nad projektami, weryfikację projektów po wybór projektów do realizacji. Podczas szkolenia przedstawiono to, iż celem działań podejmowanych w ramach budżetu partycypacyjnego powinno być wzmocnienie i budowanie lokalnych więzi między mieszkańcami wokół wspólnych pomysłów i inicjatyw zgłaszanych w ramach budżetu obywatelskiego. Docelowo, realizacja budżetu powinna pomóc w zbudowaniu szerszego zainteresowania mieszkańców sprawami lokalnej społeczności i możliwościami włączania się we współdecydowanie o jej rozwoju np. poprzez udział w konsultacjach społecznych. W ostatnim dniu szkolenia każdy z uczestników planował własne działania lokalne. Biblioteka przedstawiła następujące działania: - współpraca z Zespołem ds. Budżetu Obywatelskiego - zorganizowanie akcji informacyjno – edukacyjnej : debaty z udziałem koordynatora szkolenia, przeprowadzenie lekcji bibliotecznych z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych - akcja promocyjna podczas spotkań partnerstwa lokalnego, imprez okolicznościowych odbywających się na terenie gminy - stworzenie przestrzeni lokalnej w barcińskiej książnicy, jak i w Filii Bibliotecznej w Piechcinie, w celu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami oraz w późniejszym etapie prezentowania projektów przez wnioskodawców.

Anna Popielarz-Olszak

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg