Kliknij, aby powiększyć70 lat temu, 8 maja 1945 roku Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie, zwaną także II Wojną Światową. Był to najkrwawszy konflikt w historii świata, okupiony życiem ponad 72 mln ludzi.

Z tej okazji Gimnazjum nr 1 w Barcinie oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin wspólnie zorganizowały quiz, który miał na celu sprawdzenie wiedzy o II Wojnie Światowej wśród mieszkańców miasta i gminy. W szranki stanęło kilkanaście trzyosobowych drużyn, w tym przedstawicieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miast gminy, Urzędu Miejskiego z Jarosławem Drozdowskim na czele, instytucji i organizacji kulturalnych, w tym Miejskiego Domu Kultury z dyrektorem Arturem Jakubowskim, Ochotniczej Straży Pożarnej czy Klubu Seniora „Białe Zagłębie” z Piechcina.

Drużyny otrzymały cztery zestawy pytań, na które odpowiadały za pomocą technologii I-Vote, dostarczonej przez Gimnazjum nr 1. Po zakończeniu głosowania okazało się, że najwyższą liczbę punktów otrzymała drużyna Zespołu Publicznych Szkól nr 1 w Piechcinie, i odpowiednio dalej drużyny Gimnazjum nr 1 w Barcinie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Wszyscy uczestnicy jednak pozytywnie zakończyli quiz wykazując się dużą wiedzą, czego serdecznie im gratulujemy.

Pytania opracowane zostały przez Pana Marka Kaczmarka, scenariusz wydarzenia zaś przez Panią Ewę Gościńską. Konferansjerami spotkania byli uczniowie gimnazjum Zuzanna Barańska oaz Filip Skoczyński. Miłym przerywnikiem był występ Julii Bronk i Agaty Michalak z mini recitalem pieśni patriotycznych. Dyplomy uczestnictwa w quizie wręczały zawodnikom Pani Dyrektor Gimnazjum Lidia Kowal oraz Dyrektor Biblioteki Grażyna Szafraniak.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG