Kliknij, aby powiększyćW dniu 07.05.2015 r. w czytelni naszej biblioteki, odbyły się warsztaty dla młodzieży pt.” Przekaż swoją opinię Unii Europejskiej”. Celem wydarzenia było zachęcanie młodzieży do zainteresowania się tym, co ważnego dzieje się w UE, jakie decyzje są planowane i podejmowane oraz do wyrażania swojej opinii na temat codziennego życia w UE. Spotkanie miało charakter warsztatowy i było oparte w części na specjalnym scenariuszu przygotowanym przez Fundację Civis Polonus.

Warsztat był częścią projektu E-UROPA - „Wspieranie e-Aktywności Obywatelskiej w Unii Europejskiej” - finansowanego ze środków Programu Europa dla Obywateli Unii Europejskiej i koordynowanego przez ogólnoeuropejskie stowarzyszenie Telecentra Europe, którego członkiem jest wspierający w działaniach bibliotekę sojusznik Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie. Uczestnicy warsztatu, który odbył się w naszej bibliotece, to młodzież z III klasy z Gimnazjum Nr 1 w Barcinie. Uczniowie dowiedzieli się, że mogą mieć swój głos, a także, że ich głos w UE jest ważny. Mogą to uczynić za pośrednictwem portalu na stronie internetowej http://www.europarl.europa.eu/portal/pl

Poznali narzędzia internetowe on-line , które pozwalają im na śledzenie aktualnych wydarzeń w UE i zdobywanie informacji. Mieli możliwość wypróbowania poznanych narzędzi służących do kontaktów z Euro- parlamentarzystami. Zostali wyposażeni w niezbędną wiedzę o tym, jak pisać petycje lub popierać inicjatywy obywatelskiej. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przesłała do biblioteki materiały promocyjne zwierające sporo informacji o Parlamencie Europejskim oraz porad dotyczących Praw Obywateli w UE . Materiały zostały przekazane młodzieży, a część znalazła miejsce w Kąciku Info w bibliotece. Warsztatowa formuła spotkania został uznana przez młodzież za fantastyczny sposób zdobywania wiedzy z zakresy uczestnictwa i angażowania się w sprawy obywatelskie. Dużym zainteresowaniem cieszył się Europejski Portal Młodzieżowy. Ćwiczenia warsztatowe odbywały się w grupach przy pomocy tabletów dostępnych bibliotece. Swoja opinię o spotkaniu wyrazili w przygotowanym materiale, który prezentujemy poniżej .Prowadzącym i Koordynatorem Dnia e -Aktywności Obywatelskiej z ramienia biblioteki była Stanisława Ciesielska wspomagana przez Justynę Pałka.

Stanisława Ciesielska