Kliknij, aby powiększyćW środę 6 maja 2015 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie Partnerstwa „Tradycja – Kultura – Nowoczesność”. Głównym tematem rozmów było utworzenie Rady Programowej dla Instytucji Kultury Gminy Barcin, która miałaby działać przy wcześniej zawiązanym już partnerstwie.

Burmistrz Barcina Michał Pęziak zapoznał zgromadzonych z celem powołania takiej Rady oraz zaproponował podjęcie dyskusji na ten temat. Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin Grażyna Szafraniak oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Pan Artur Jakubowski omówili zasady działania takiej Rady.

Rada Programowa miałaby być organem opiniująco – doradczym w sprawach programowych. Dokonywałaby oceny poziomu i jakości programu bieżącego oraz programów ramowych instytucji.

Podczas spotkania został też poruszony temat Budżetu Obywatelskiego, który daje możliwość społeczeństwu aktywnie uczestniczyć w realizowaniu niektórych przedsięwzięć w Barcinie. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje propozycje na co można by było wydatkować fundusze z Budżetu Obywatelskiego w Gminie Barcin w 2016 roku. Mogą to być zarówno inwestycje trwałe jak i tzw. inwestycje miękkie, czyli na przykład projekty dotyczące organizowania imprez kulturalnych czy sportowych.

Po długiej dyskusji wszyscy zgromadzeni zdecydowali, że należy się wstrzymać z decyzją powołania Rady Programowej i przyjrzeć się najpierw propozycją jakie będą zgłaszać mieszkańcy do Budżetu Obywatelskiego a może z czasem z osób zgłaszających propozycje uda się utworzyć Radę Programową. Ostatecznie nie powołano Rady Programowej.

Ostatnim tematem poruszanym na spotkaniu była organizacja Nocy Świętojańskiej, której głównymi organizatorami będą: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, Miejski Dom Kultury, Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin oraz Klub Żeglarski „NEPTUN” z Barcina. Zostały omówione główne punkty programu w/w imprezy, natomiast Pani Dyrektor Grażyna Szafraniak zaprosiła instytucje, stowarzyszenia oraz szkoły do włączenia się w pomoc przy zorganizowaniu Nocy Świętojańskiej, która odbędzie się 27 czerwca 2015 roku.

1.JPG2.JPG3.JPG