Kliknij, aby powiększyćTydzień Bibliotek pod hasłem „Wybieram Bibliotekę” w naszej książnicy zainaugurował 11 maja 2015 r. Kabaret Trójka z Bydgoszczy spektaklem pt.”Klawa zabawa”. Wystąpili w nim aktorzy teatralni Wanda i Eugeniusz Rzyscy, którzy przedstawili dzieciom interpretacje wierszy znanych polskich poetów m.in. Jana Brzechcwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej.. Posługując się wierszem, piosenką i tańcem, w sposób zabawny pokazali ludzkie wady.

Do współudziału w jednej z nich aktorzy zaprosili także kilkoro dzieci. Państwo Rzyscy, znani są dorosłej części barcińskiej publiczności nie tylko z lekkiej kabaretowo – satyrycznej formy swoich przedstawień. Tym razem występ skierowany był dla dzieci i dostarczył im sporo humoru. Aktorzy wcielali się w postaci żurawia i czapli, hipopotama i żaby, oraz Zosi Samosi. Zmieniając przy tym choćby symbolicznie wizerunek. Państwo Rzyscy z wyjątkowym wdziękiem i poczuciem humoru przekazali młodemu pokoleniu najważniejsze treści zawarte we wierszach. Do „Kwoki” zaprosili troje dzieci z widowni. Również i one przez chwilę poczuły się jak prawdziwi aktorzy na scenie. Tym bardziej, że każde z nich miało nałożoną maskę odzwierciedlającą postać osiołka, krówki, świnki czy barana. W rolę kwoki, o rzekomo nie nagannych manierach wcieliła się Wanda Rzyska. Przez cały czas trwania przedstawienia na sali panowała wyjątkowo radosna i rozchichotana atmosfera. Co rusz dało się słyszeć radosny śmiech, nie koniecznie tylko dziecięcy.

Punkt kulminacyjny nastąpił .kiedy to na scenie pojawił się Eugeniusz Rzyski w wyjątkowo komicznym przebraniu cioci, z wiersza O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci. Salę ogarnęły salwy śmiechu, widać było, że ten radosny nastój udzielił się również aktorów. Uczniowie najmłodszych klas SP Nr 2 i Przedszkolaki dawno się tak nie uśmiali i ubawili w bibliotece. To była naprawdę klawa zabawa.

Stanisława Ciesielska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG