Kliknij, aby powiększyćNastąpił czas gorączkowych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W dniu 7 grudnia w siedzibie Biblioteki Publicznej w Mamliczu najmłodsi czytelnicy ubrali choinkę. Wybierając bombki, ozdoby i łańcuchy starali się, aby to świąteczne drzewko było jak najpiękniej ustrojone. W tym przedświątecznym czasie wielokrotnie pojawiał się motyw choinki, czy to uczestnicząc w konkursie plastycznym na rysunek - „Moja choinka”, czy to wykonując choinkę metodą origami.

W dniu 12 grudnia odbyły się warsztaty robienia lizaków. Uczestnicy samodzielnie wybierali ozdoby, smaki i kształt formy do wykonania lizaka. Zainteresowanie zajęciami było tak dużo, że ponad 50 dzieci trzeba było podzielić na dwie osobne grupy zajęciowe. Warsztaty zakończyły się spotkaniem z Świętym Mikołajem, który wręczył dzieciom słodkie upominki. Zajęcia prowadzone przez instruktorów „Warsztatów z uśmiechem” zostały dofinansowane przez Radę Sołecką Mamlicz oraz MDK Barcin.

Natomiast w dniu 14 grudnia świetlica wiejska zamieniła się w salę teatru. Dzieci wraz z rodzicami, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Mamliczu obejrzeli przedstawienie pt. „Skrzat i magia świąt”. Aktorzy z teatru „Maska” z przymrużeniem oka przedstawili przygotowania do świąt skrzata Milusia, misia Tolka i królika. Spektakl sfinansowała Biblioteka Publiczna w Barcinie.

Biblioteka Publiczna Filia Mamlicz wraz z Świetlicą MDK w Mamliczu w dniu 15 grudnia zorganizowały wspólnie świąteczne zajęcia. Na początek warsztatów dzieci wraz z rodzicami wykrajali, piekli oraz ozdabiali lukrem i posypką pierniczki. W trakcie wykrajania ciasta Pani Jadwiga Szmyt z Koła Gospodyń Wiejskich dzieliła się rodzinnymi przepisami na przepyszne pierniki. Po kulinarnych zmaganiach nastał czas na przygotowanie świątecznej ozdoby – bombki. Mając do dyspozycji papierowe serwetki dzieci ozdabiały styropianowe bombki metodą decoupage. Każda bombka była inna, z różną starannością wykonana. W trakcie spotkania nie zabrakło zabawy ruchowej oraz konkursu plastycznego „Kolorowa bombka”. Najpiękniejszą bombkę narysowała Nikola Klawińska oraz Kacper Madaliński. Było to ostatnie przedświąteczne spotkanie, dlatego też na pożegnanie wszyscy składali sobie świąteczne życzenia i ja także dołączam się do tych świątecznych życzeń, życząc wszystkim dzieciom spokojnych świąt w gronie najbliższych, góry śniegu i wymarzonych prezentów.

Edyta Dypolt