Kliknij, aby powiększyć”Artyści gminy prezentują” to cykl, w ramach którego w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin pokazywano wiele różnych dziedzin sztuki. Goście biblioteki mieli okazję oglądać min. prace malarskie, rysunki, fotografie, rzeźby, ceramikę, hafty, przedmioty wykonane techniką decoupage itd. Na kolejnym wernisażu z cyklu zaprezentowano widzom kolejną technikę prac ręcznych – quilling, a to za sprawą wystawy Pani Agnieszki Mielcarek, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie.

Quilling (zwany też papierowym filigranem) jest techniką z rodzaju papieroplastyki. Służy do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i uformowanych w pożądane kształty przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Gotowe elementy naklejane są na papier, w mniej lub bardziej skomplikowanych kompozycjach. Technika ta jest pracochłonna i wymaga dużej precyzji, daje jednak wspaniałe efekty. Prace wykonane techniką quillingu zachwycają przestrzennością i finezją.

Nie inaczej jest w przypadku dzieł Pani Agnieszki Mielcarek. Artystka tworzy za pomocą techniki quilllingu rozbudowane kompozycje: bukiety kwiatów, krajobrazy, portrety. Najbardziej skomplikowane wzory złożone zostały z ponad kilkuset elementów i kosztowały Panią Agnieszkę wiele godzin pracy. Jej prace zachwyciły widzów , którzy nie szczędzili artystce pochwał. Podczas wernisażu Pani Agnieszka opowiedziała zebranym o tajnikach tej techniki, pokazała również narzędzia, którymi się posługuje. Przyznała, że prace ręczne są jej pasją od dawna, quilling jest jedną z jej ulubionych technik.

Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z pracami Pani Agnieszki Mielcarek. Naprawdę warto.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg