Kliknij, aby powiększyćW dniu 9 lutego 2016 roku w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie podsumowujące wydarzenie „Sanctus Adalbertus in Barthcino. Ku czci świętego”, które miało miejsce 19 września 2015 roku. Widowisko zorganizowane zostało przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin, Parafię pw. św. Jakuba Większego w Barcinie oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Barcinie. Spotkanie odbyło się w ramach partnerstwa lokalnego „Tradycja. Kultura. Nowoczesność”.

Widowisko „Sanctus Adalbertus in Barthcino. Ku czci świętego” było następnym w serii wydarzeń pokazujących historię Barcina poprzez jej łączność z osoba św. Wojciecha. W 2013 roku mieszkańcy Barcina mieli okazję obejrzeć wydarzenie pt. „Sanctus Adalbertus in Barthcino”, dla którego kanwą stała się legenda o pobycie świętego w praosadzie istniejącej niegdyś w miejscu Barcina. Inscenizacja z roku 2014 kontynuowała opowieść o losach barcińskiej osady, podejmując temat konfliktu starej i nowej wiary. Podczas widowiska z 2015 roku, osadzonego czasowo w XIV wieku, pokazano wizytę relikwii świętego w Barcinie tuż przed rozpoczęciem wojny z Krzyżakami.

Podczas widowiska zaprezentowano także widzom , podobnie jak w zeszłych latach, sceny z życia osady. Tym razem głównym wydarzeniem był sąd boży nad kobietą uważana za wiedźmę. W zrekonstruowanej wiosce położonej przy kościele pw.św. Jakuba Większego można było wziąć udział w grach plebejskich, popróbować dawnych potraw oraz obserwować prace rzemieślników. Atmosferę sprzed wieków przywoływał zespół muzyki dawnej KliMagJa, zaś ukoronowaniem wydarzenia było efektowne widowisko przedstawione przez zespól Santo Fuego z Pakości, specjalizujące się w tańcu ognia.

„Sanctus Adalbertus in Barthcino. Ku czci świętego” było przedsięwzięciem, w które bezpośrednio bądź pośrednio zaangażowane było ponad sto osób. W inscenizacji wzięli udział między innymi członkowie Towarzystwa, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy, w Barcinie, uczniowie szkół z Barcina i Mamlicza, dzieci ze świetlicy „Gąsienica”, oraz okoliczni rzemieślnicy, jak również osoby prywatne.

Spotkanie w bibliotece było okazją dla podsumowania całości projektu oraz złożenia podziękowań wszystkim zaangażowanym w jego realizację. Prezes stowarzyszenia, Teresa Kaczmarek nie zapomniała również o sponsorach, bez których pomocy finansowej realizacja widowiska byłaby trudniejsza. Podczas spotkania zaprezentowana została także publikacja Towarzystwa zatytułowana „Sanctus Adalberthus in Barthcino. Ku czci świętego”. Bogato ilustrowana książka dokumentuje planowanie, organizację oraz przebieg widowiska. Pozycja była wręczana osobom realizującym projekt. Podczas spotkania wyświetlono także materiał filmowy przygotowany przez Telewizję Lokalną Barcin z okazji widowiska.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg