Kliknij, aby powiększyć9 lutego 2016 roku z Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Artyści gminy prezentują”. Było to spotkanie wyjątkowe, ponieważ zaprezentowano prace młodych twórców z Zespołu Szkół nr 1 w Barcinie, powstałe podczas zajęć plastycznych pod kierunkiem Pana Marcina Niesyna. Na spotkaniu obecne były Pani Marzena Wolska, Dyrektor Zespołu Szkól nr 1, oraz Pani Lidia Kowal, Zastępca Burmistrza Barcina.

Po powitaniu gości Pani Dyrektor Biblioteki Grażyna Szafraniak przekazała głos Panu Marcinowi, który opowiedział krótko o zajęciach plastycznych przeprowadzanych w szkole. Na lekcjach uczniowie wykonują prace za pomocą różnych technik (min. rysunku, malarstwa, szkicu węglem) oraz w nawiązaniu do poszczególnych epok bądź tendencji w historii sztuki, jak również do konkretnych dzieł. Z związku z tym na wystawie możemy podziwiać prace nawiązujące min. do malowideł w jaskini Lascaux, greckiego malarstwa wazowego czy surrealizmu, jednego z kierunków sztuki z początku XX wieku. Dzięki zajęciom uczniowie wyrabiają umiejętność dostrzegania piękna w otaczającym nas świecie oraz zapoznają się z historią sztuki oraz kultury.

Na wystawie zaprezentowano także prace dwóch uczennic, które zajmują się tworzeniem poza godzinami lekcyjnymi – fotografie Weroniki Bembenek oraz rysunki Iwony Karczmarczyk.

Miejmy nadzieję, że chociażby część spośród uczniów prezentujących swoje prace na wystawie będzie rozwijało swoje zdolności i w przyszłości zasili szeregi profesjonalnych artystów z naszej gminy.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg