Kliknij, aby powiększyćMiędzypowiatowy Przegląd Filmów Amatorskich „Bez granic”, to konkurs organizowany przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne wespół z Rejonową Biblioteką Publiczną w Szubinie oraz Urzędem Miejskim w Szubinie. Zgodnie z nazwą konkursu, nie ma w nim granic: tematyka i forma filmu jest dowolna. Obecnie trwa tegoroczna edycja konkursu; Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin jest partnerem regionalnym przedsięwzięcia, w związku z czym w bibliotece dostępne są regulamin i załączniki konkursu. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w rywalizacji!

Poprzednia edycja konkursu zakończyła się w listopadzie 2015 roku. Na konkurs wpłynęło wiele filmów o rozmaitej tematyce; okazją do obejrzenia ich był pokaz, który odbył się w Bibliotece Miasta i Gminy Barcin 2 marca 2016 roku w ramach cyklu „Zajrzyj do biblioteki”. Spotkanie prowadził Dyrektor szubińskiej biblioteki, Pan Mirosław Rzeszowski. Na wstępie Pan Mirosław zachęcił zebranych do wzięcia udziału w konkursie lub powiadomienia oi nim znajomych. Zauważył, że to doskonała okazja do pokazania szerszej publiczności własnej twórczości filmowej; jako że tematyka filmów zgłaszanych na konkurs jest dowolna, właściwie niewiele staje na drodze dla wyobraźni filmowca amatora.

Po wstępie nadszedł czas na projekcję filmów. Wyświetlono ich kilkanaście, z czego każdy prezentował inną tematykę, inną formę przekazu filmowego, inną historię. Widzowie obejrzeli na przykład dynamiczny film ze spływu kajakowego, film prezentujący prace na roli, romantyczną historię z widokami Kcyni w tle, historię Jana Makowieckiego - niewidomego artysty-rzeźbiarza z Szubina czy reportaż o astronomicznej pasji pewnego mieszkańca regionu. Pan Rzeszowski opowiadał krótko o każdym filmie, zwracając uwagę na to, co jest w nim warte uwagi. Widzowie chętnie dzielili się uwagami; każdy wybrał film, który najbardziej mu się spodobał.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg