Kliknij, aby powiększyćFilia nr1 Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin wzięła udział w konkursie "Skąd się wzięły małpy w Internecie?" współorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg. Konkurs wspierają Fundacja Katalyst Engineering i White Star Foundation.

Odbyły się dwa spotkania 90 –minutowe w oparciu o książkę Artura Janickiego „Skąd się wzięły małpy w Internecie ?”. Zaproszenie do udziału w zajęciach przyjęły dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej nr 1 im. dr Stanisława Krzysia w Barcinie, które przebiegły według scenariusza opracowanego przez Sabinę Piłat.

Uczniowie układali hasło z rozsypanych liter, zapisywali skojarzenia związane z Internetem tworząc mapę myśli, czytali fragmenty książki poznając elementy strony internetowej, kodowali i odkodowywali informacje zapisane kodem ASCII. Najwięcej frajdy sprawiła młodym czytelnikom zabawa w budowanie sieci internetowej i tworzenie własnych adresów poczty elektronicznej(adresy e- mail). W zajęciach plastycznych z wykorzystaniem znaku „@”wykazali się kreatywnością. Najwięcej czasu zabrało im poznanie zasady budowy ruterów. Zdobyte wiadomości wykorzystali w praktyce wysyłając e- maila do pani dyrektor biblioteki: ” Pozdrawia klasa II b”. Otrzymali odpowiedź :

„Dzień dobry, dziękuję za pozdrowienia. Cieszę się bardzo, że uczestniczycie w lekcji bibliotecznej dotyczącej poczty internetowej i nowoczesnego wysyłania wiadomości. Mam nadzieję, że po dzisiejszym spotkaniu w bibliotece zostaniecie stałymi czytelnikami książnicy na barcińskiej Starówce. Kochani warto korzystać z bogatych zbiorów bibliotecznych oraz uczestniczyć w zajęciach kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez biblioteki. Serdecznie zapraszam„ Z pozdrowieniami Grażyna Szafraniak

Zajęcia zakończyły się wręczeniem podziękowań dla klas i szkoły za udział w spotkaniach. Uczniowie otrzymali zakładki do książek z e-mailem do biblioteki. Z książką Artura Janickiego zapoznało się 33 dzieci.

Anna Zielińska