Kliknij, aby powiększyć16 marca 2016 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyły się warsztaty plastyczne, które poprowadził znany artysta malarz Pan Tadeusz Wieczorek. Pan Tadeusz jest artystą malarzem oraz animatorem edukacji przez sztukę. Urodził się w Wolicach koło Barcina, obecnie mieszka w Suchym Lesie koło Poznania. Ukończył Państwową Szkołę Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Polsce (Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk, Katowice, Opole, Poznań, Toruń, Warszawa), Belgii, Danii oraz USA. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką, fotografią , a także prowadzi warsztaty twórcze z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w kraju i zagranicą.

W warsztatach zorganizowanych w barcińskiej bibliotece wzięła udział klasa IV A ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie. Malarz zapoznał dzieci ze sztuką tworzenia książki artystycznej. Pokazał z jakich materiałów i jakimi metodami plastycznymi można stworzyć takie dzieło.

Uczestnicy zajęć pod czujnym okiem artysty tworzyli własną książkę. Na początek dzieci musiały wykonać okładkę książki, na której rysowały własny portret. Na pierwszej karcie należało narysować swoje marzenie, następnie przedmiot, który chciałyby zabrać ze sobą na przykład na wycieczkę.

Na kolejnej stronie dzieci prezentowały swoją ulubioną roślinę lub zwierzątko. Następnie uczestnicy mieli zaprojektować coś fantastycznego, abstrakcyjnego używając różnych materiałów plastycznych (flamastry, folia aluminiowa, różnokolorowe taśmy klejące). Na ostatniej stronie książki dzieci rysowały własną dłoń w skali 1:1. Rysunek dłoni zastąpił własnoręczny podpis pod książką jaką stworzyły. Każdy uczestnik warsztatów miał za zadanie nadać swojej książce oryginalny tytuł. Była to doskonała forma nauki poprzez zabawę.

Na koniec zajęć cała klasa z Panią Martą Wilk – Wierzbińską – nauczycielką plastyki podziwiała prace Pana Tadeusza, które można zobaczyć na wystawie w czytelni barcińskiej biblioteki.

Justyna Pałka