Kliknij, aby powiększyćKażdy, kto przyszedł 18 marca 2016 roku o godz. 12:00 do barcińskiej biblioteki mógł przeżyć niezwykłe chwile wsłuchując się w ciekawe opowieści z życia Czesława Miłosza. A wszystko to za sprawą pani Agnieszki Kosińskiej, która promując swoją najnowszą książkę „Miłosz w Krakowie” zabrała uczestników spotkania w niecodzienną i ekscytującą podróż śladami poety, prozaika i noblisty.

Agnieszka Kosińska przez 8 lat była osobistą asystentką Czesława Miłosza, jest autorką książek dotyczących jego życia i twórczości, a także kustoszem mieszkania i archiwum poety.

Pani Agnieszka opowiedziała barcińskiej publiczności o swoim zainteresowaniu i pierwszym spotkaniu z Miłoszem, zdradziła jak to się stało, że została asystentką noblisty. Podzieliła się nieznanymi tajnikami twórczości artysty pióra. Ujawniła nieznane aspekty jego skomplikowanej osobowości. Mówiła, że był człowiekiem gruntownie wykształconym, znał wiele języków obcych, ale pisał wyłącznie po polsku. Był skryty, skomplikowany, sprzeczny, a przede wszystkim był człowiekiem sensu. Pani Kosińska wspomniała przyjaciół i ważnych ludzi w życiu Miłosza. Przybliżyła też młodszym słuchaczom tzw. literaturę drugoobiegową.

Agnieszka Kosińska interesuje się intymistyką pisarzy, dlatego w swojej książce pokazała Miłosza takim jakim był, jako człowieka pełnego energii witalnej i kochającego życie. Autorka spisała to co widziała, czego była świadkiem, nie oceniając poety. Z dużą kulturą i taktem pisze o sprawach osobistych, bolesnych, krok po kroku ukazując odchodzenie tego wielkiego człowieka.

Ciekawe wypowiedzi prelegentki wzbogaciła prezentacja multimedialna.

Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki. Uczestniczyły w nim 74 osoby, uczniowie miejscowego gimnazjum i liceum , członkowie barcińskiego i piechcińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, jak również sympatycy twórczości Czesława Miłosza.

Renata Grabowska

Kliknij, aby powiększyć  Kliknij, aby powiększyć  Kliknij, aby powiększyć