Kliknij, aby powiększyćBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin współpracuje z wieloma instytucjami; jedną z jest Zespól Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy. Dzięki tej współpracy w czytelni biblioteki można oglądać wystawę zdjęć uczniów tejże szkoły z klas fotograficznych i ochrony środowiska, powstałych podczas wyjazdów w ramach programu Erasmus +. Wernisaż wystawy odbył się 30 marca 2016 roku. Podczas wernisażu nauczycielka Zespołu Szkół Chemicznych i koordynator projektu, Pani Ewa Sikora, wyjaśniła zebranym gościom, czym jest program Erasmus +. Jest to ogólnoświatowy program wymiany studentów, uczniów i pracowników uczelni; umożliwia on wyjazd za granicę na część studiów bądź praktyki uczniowskie, sprzyja współpracy międzyuczelnianej. Dzięki uczestnictwu w programie Zespół Szkół Chemicznych miał możliwość wysłania swoich uczniów między innymi do Grenady, Frankfurtu, Montijo itd. Fotograficzny zapis tych wyjazdów można podziwiać w bibliotece.

Po zakończeniu wernisażu na zebranych w czytelni biblioteki gości czekała jeszcze jedna atrakcja. We współpracy z Zespołem Szkół Chemicznych biblioteka przygotowała cykl spotkań poświęconych fotografii pod nazwa „Projekt fotografia”. Cykl ten zakłada szereg warsztatów fotograficznych, skierowanych do osób zaczynających swoją przygodę z aparatem. Pierwsze ze spotkań odbyło się po wernisażu, a prowadził je Pan Krzysztof Piasecki, nauczyciel z Zespołu Szkół Chemicznych. Pan Piasecki rozpoczął warsztaty od krótkiego wykładu z historii fotografii, po czym przeszedł do omówienia podstawowych zasad prawidłowego wykonywania zdjęć, zwracając uwagę na takie aspekty jak świadomy wybór tematu, odpowiednie kadrowanie, dobór oświetlenia itd. Pan Krzysztof opowiedział także o budowie aparatów fotograficznych oraz ich obsłudze. Dzięki temu, że miał ze sobą kilka aparatów, goście mieli okazję własnoręcznie wypróbować ustawienia sprzętu i zrobić zdjęcia. Na zakończenie Pan Piasecki, ku inspiracji, zaprezentował widzom kilkanaście najsłynniejszych zdjęć świata.

Kolejne warsztaty z cyklu odbędą się w czerwcu (dokładny termin zostanie podany w późniejszym terminie). Będzie to plener fotograficzny pod kierunkiem Pana Krzysztofa, przeprowadzony na terenie Barcina. W dalszych planach są także warsztaty z obróbki zdjęć oraz spotkanie z fotografem- pasjonatem. Już teraz serdecznie zapraszamy!

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg