Kliknij, aby powiększyć6 kwietnia 2016 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin gościł Pan Roman Pankiewicz, autor trzech książek podróżniczych dokumentujących jego pobyt w Islandii, Rosji i Niemczech. Pan Pankiewicz podczas wcześniejszych spotkań w bibliotece opowiedział już naszym gościom o swoich przygodach w dwóch pierwszych krajach; teraz nadszedł czas na opowieść o Niemczech. Spotkanie pod nazwą „Niemcy moja mała ojczyzna – drugi żywioł” zgromadziło kilkadziesiąt osób ciekawych historii zza naszej zachodniej granicy; wydarzenie było też okazją dla promowania książki o tym samym tytule.

Pan Pankiewicz rozpoczął spotkanie od krótkiego wprowadzenia w dzieje Niemiec, podczas którego wskazał najważniejsze punkty w długiej i skomplikowanej historii tego kraju. Następnie przeszedł do opowieści o swoich podróżach do Niemiec. Pisarz nie ukrywa, że jego pobyty w tym kraju związane były z poszukiwaniem pracy lub z pracą, zaznacza jednak, że wolny czas poświęcał na obserwację życia codziennego w Niemczech, także w miarę możliwości –zwiedzanie. Widzowie mieli okazję zobaczyć zdjęcia i filmy z Berlina oraz Frankfurtu nad Menem - dwóch miast w których Pan Pankiewicz bywał kilkakrotnie, jak również okolic Frankfurtu, w tym przepięknego ogrodu botanicznego na wyspie Mainau nad Jeziorem Bodeńskim, zwanej Wyspą Kwiatów.

Bystre oko pozwoliło Panu Pankiewiczowi dostrzec to, czego zazwyczaj nie widać w kolorowych przewodnikach turystycznych i oficjalnych folderach, tak więc jego opowieść o naszym sąsiedzie była bardzo ciekawa. Pan Pankiewicz zwracał uwagę na wysoki poziom życia w Niemczech, co dla przybysza z Polski jeszcze kilka lat temu było dużym szokiem. Zauważył także, że kraj ten ma też drugą, ciemniejszą stronę – rosnące problemy społeczne typu narkomania, alkoholizm czy niepohamowany napływ imigrantów. Niestety wszystko to da się z łatwością dostrzec na ulicach, co psuje stereotypowy obraz tego kraju jako bardzo uporządkowanego.

Po spotkaniu kilka osób zakupiło książki Pana Romana otrzymując przy okazji autograf pisarza.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg