Kliknij, aby powiększyćNa mapie naszego miasta znajduje się wiele miejsc, które na przestrzeni lat zmieniły swój wygląd, przeinaczenie czy właścicieli, a czasem zupełnie zniknęły, zastąpione przez coś zupełnie innego. Coraz mniej osób pamięta o takich miejscach, z tego względu Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin zorganizowała wieczór wspomnień poświęcony miejscom, których już nie ma. Spotkanie było pierwszym w cyklu „Zajrzyj do biblioteki powspominać”, który ma być kontynuowany przez cały rok; każdy wieczór poświęcony ma być innemu zagadnieniu z historii naszego miasta.

Spotkanie, którego głównym tematem były miejsca odbyło się 19 kwietnia 2016 roku. Miało formę luźnej dyskusji, gdzie główny głos mieli zebrani goście. Impulsem dla wspomnień były zdjęcia pochodzące ze zbiorów Izby Tradycji działającej przy bibliotece, przedstawiające barcińskie miejsca - już nieistniejące lub znacznie przekształcone przez lata. Jeden z gości obecnych na spotkaniu, Pan Stefan Skrzypczyk, przyniósł ponadto fotografie dawnego Barcina będące w jego posiadaniu.

Po obejrzeniu zdjęć popłynęły wspomnienia. Wymieniano się anegdotami związanymi z poszczególnymi miejscami, wspominano ze śmiechem zabawne sytuacje, opowiadano o ludziach, którzy w danych miejscach mieszkali. Mówiono między innymi o tzw. dworku, obecnie już nieistniejącym, dawnym kąpielisku miejskim na brzegu Noteci, czy kaplicy, stojącej niegdyś na miejscu obecnego parkingu przez Urzędem Miejskim. Goście w miarę rozwoju dyskusji przypominali sobie coraz więcej, rosła też nostalgia za minionymi czasami. Na zakończenie zapowiedzieli, że zjawią się na następnym spotkaniu, podczas którego mowa będzie o ludziach. Wszystkich zainteresowanych historią Barcina już teraz zapraszamy, aby również przyszli i podzielili się wspomnieniami lub wiedzą na temat dawnych mieszkańców naszego miasta.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg3.jpg4.jpg5.jpg