Kliknij, aby powiększyć„Barcin Moje Miasto – Moja Mała Ojczyzna” to konkurs organizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin we współpracy z Towarzystwem Miłośników Miasta i Gminy Barcin oraz, od kilku lat, Gimnazjum nr 1 w Barcinie. Jego celem jest propagowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych wiedzy na temat historii, kultury i życia społeczno-samorządowego miasta i gminy Barcin oraz powiatu żnińskiego.

W tym roku odbyła się piętnasta, jubileuszowa edycja konkursu. 21 kwietnia 2016 roku do naszej biblioteki zawitali uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z ternu gminy wraz z opiekunami, by wziąć udział w rywalizacji. Do konkursu zgłosiło się siedem trzyosobowych drużyn, reprezentujących Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 2 z Barcina, Szkoły Podstawowe z Piechcina oraz z Mamlicza, Gimnazjum nr 1 z Barcina, Gimnazjum nr 2 z Piechcina oraz Liceum Ogólnokształcące z Barcina. Ich rywalizację oceniało Jury w składzie: przewodnicząca Maria Siekierska - historyk, Jarosław Drozdowski z Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Barcinie oraz Elżbieta Pałka, prezes Klubu Żeglarskiego „Neptun” z Barcina.

Podobnie jak w zeszłym roku, do odpowiedzi na pytania konkursowe posłużył system IVote, który udostępniło Gimnazjum nr 1 w Barcinie. Pytanie ułożone były w trzy kategorie tematyczne: historia gminy Barcin, sprawy samorządowe i życie kulturalne gminy Barcin, oraz historia, życie kulturalne i samorządowe powiatu. W każdej turze zawodnicy otrzymali po 10 pytań. Po ich odczytaniu przez Panią Dyrektor Grażynę Szafraniak uczniowie mieli chwilę do namysłu. Po zakończeniu każdej tury system IVote zliczał punkty. Po zakończeniu 3 rund pytań oczom wszystkich ukazały się wyniki: 15 edycję konkursu „Barcin Moje Miasto – Moja Mała Ojczyzna” wygrała drużyna ze Gimnazjum nr 2 w Piechcinie w składzie Daria Broda, Weronika Wójcik oraz Kamil Kalka, zdobywając 29 punktów na 30 możliwych. Byli oni przygotowywani do konkursu przez Pana Jakuba Wojciechowskiego. Nagrodę – pamiątkowy grawerton, dyplomy oraz książki wręczyła zwycięzcom obecna na konkursie Zastępca Burmistrza Barcina Pani Lidia Kowal.

Jako że dwie następne drużyny miały taką samą ilość punktów, o zajęciu drugiego i trzeciego miejsca zadecydowała dogrywka. Po kilku pytaniach wszystko było jasne: drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Barcinie w Barcinie czyli Adrianna Bartoś, Agnieszka Butowt oraz Paulina Małodzińska, wraz z opiekunem, Panem Markiem Kaczmarkiem . Trzecie miejsce przypadło drużynie z Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie w składzie Łukasz Kaśków, Mikołaj Ratajczak oraz Szymon Smaruj. Ich opiekunem był Pan Artur Zamiar.

Kolejne miejsca zajęły drużyny: Szkoła Podstawowa nr 2 w Barcinie, reprezentowane przez Wiktora Baczyńskiego, Izabelę Tomiczak i Maję Wojciechowską ( opiekun Pani Renata Szaforz), Szkoła Podstawowa nr 1 w Barcinie – Amelia Ciesielska, Damian Karow oraz Michał Wojtkowiak , pod opieką Pani Lidii Wróbel. Dalsze miejsca przypadły drużynom ze Szkoły Podstawowej w Piechcinie oraz Szkoły Podstawowej w Mamliczu, w składzie odpowiednio: Amelia Szewczak, Dominik Wojciechowski i Robert Woźniak (opiekun Pan Jakub Wojciechowski), oraz Amelia Grobelniak, Katarzyna Kiełkowska i Oliwia Malinowska, wraz z opiekunem Panem Grzegorzem Michalakiem.

Serdecznie gratulujemy laureatom, jak również wszystkim uczestnikom konkursu ich szerokiej wiedzy na temat naszego miasta, gminy i powiatu.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg