"• Szanse na nagrodę ma 18 uczestników akcji Masz Głos, Masz Wybór.

• Konkurs premiuje modelową współpracę mieszkańców i władz samorządowych.

• Rozstrzygnięcie poznamy 30 maja podczas gali na Zamku Królewskim.

Dobiega końca tegoroczna edycja prowadzonej przez Fundację Stefana Batorego akcji Masz Głos, Masz Wybór. Już 30 maja na Zamku Królewskim w Warszawie przyznana zostanie nagroda Super Samorząd. Na liście nominowanych znalazło się 18 uczestników akcji z 11 województw. Spośród nich jury nagrody wybierze te grupy i gminy, w których założone cele udało się osiągnąć przy najbliższej, modelowej współpracy mieszkańców i władz samorządowych. Otrzymają one nagrodę Super Samorząd, której nazwa przypomina , że samorząd to nie tylko władze lokalne, lecz wspólnota wszystkich mieszkańców. Efekty działalności nominowanych widać już dziś. W Płużnicy (woj. kujawsko – pomorskie) w pustym budynku powstanie klub młodzieżowy, w Olsztynku (woj. warmińsko – mazurskie) wprowadzono budżet obywatelski, w którym głosować mogą nawet najmłodsi, w Żorach (woj. śląskie) radni sami chcą być monitorowani, w Chomiąży (woj. dolnośląskie) mieszkańcy mogą lepiej współpracować z władzami dzięki wywalczeniu uchwały o inicjatywie lokalnej, a w Słupsku (woj. pomorskie) spacerowicze w wolnym czasie sprawdzają legalność reklam przy drogach. Akcja Masz Głos, Masz Wybór prowadzona jest od 2002 roku. W każdej edycji osoby, grupy i organizacje z całej Polski starają się ulepszać otoczenie, w którym żyją. W tym roku w akcji udział wzięło ponad 350 grup. Uczestnicy pracowali nad wprowadzeniem budżetów obywatelskich, przekonywali władze do przyjęcia uchwał o inicjatywie lokalnej i je realizowali, usprawniali kontakt radnych z mieszkańcami i mieszkankami, ulepszali instytucje oraz dbali o przestrzeń publiczną. Kilkukrotnie spotkali się na spotkaniach regionalnych, aby wziąć udział w szkoleniach i wzajemnie się poznać. Wsparciem dla uczestników akcji byli specjalistki i specjaliści ze współpracujących z akcją organizacji: Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Pracowni Zrównoważonego Rozwoju oraz Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Oto lista nominowanych:

woj. dolnośląskie

• Grupa Odnowy Wsi Malin, sołectwo Malin i władze samorządowe gminy Wisznia Mała

• Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze i mieszkańcy miasta Jawor

• Stowarzyszenie Inicjatywy Lokalnej AD SUM i władze samorządowe gminy Malczyce

• Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji Społecznej im. Św. Jadwigi Śląskiej i władze samorządowe Żmigrodu

woj. kujawsko-pomorskie

• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Jakuba Wojciechowskiego i władze samorządowe gminy Barcin

• Młodzieżowa Rada Gminy Płużnica i władze samorządowe gminy Płużnica

woj. lubelskie

• Grupa nieformalna Miasto Obywatelskie Lubartów i władze samorządowe Lubartowa

woj. łódzkie

• Stowarzyszenie EZG i władze samorządowe Zgierza

• Grupa Aktywny Natolin i władze samorządowe gminy Nowosolna

woj. mazowieckie

• Stowarzyszenie 5 plus i władze samorządowe Pruszkowa

woj. pomorskie

• Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje, Słupia dla Słupszczan i władze samorządowe Słupska

• Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa i władze samorządowe Tczewa

• Ranking Radnych TuŻory.pl i władze samorządowe Żor

• Stowarzyszenie Reta i władze samorządowe Mikołowa

woj. świętokrzyskie

• Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja i władze samorządowe gminy i miasta Kazimierza Wielka

woj. warmińsko-mazurskie

• Rada Młodzieżowa w Olsztynku i władze samorządowe gminy Olsztynek

woj. wielkopolskie

• Stowarzyszenie Zamek z Biedruska i radni gminy Suchy Las

woj. zachodniopomorskie

• Pozarządowe Centrum Rozwoju Społecznego i władze samorządowe gminy Mielno."

źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl/komunikacja-spoleczna/super-samorzad-nominowani-ktore-jst-najlepsze,80312.html